Yeni yılda yapılmayacaklar!

  İşimizin seyircisi değil oyuncusu olmalıyız. İşimizle ilgili gelişmeleri yakından takip etmeli, aktif olarak dahil olup fikir beyan etmeliyiz.

  Bundan birkaç yıl önce yine bu sayfalarda “Yeni Yılda Yapılacaklar” başlıklı bir yazı yazmış ve kendimce gayrimenkul sektörü için 5-6 maddelik bir yeni yıl listesi hazırlamıştım. Bu yılın ilk sayısı için yazı yazmaya koyulduğumda aklıma Atilla İlhan’ın “Sokaktaki Adam” isimli eseri geldi. Okuyanlarınız bilir; İlhan bu kitabında, “Ne istediğini bilmeyen ama ne istemediğini bilen bir adamın hikâyesi”ni anlatmaktadır. Bence “ne istemediğini” bilmek en az ne istediğini bilmek kadar önemlidir ve hatta çok doğru bir başlangıçtır da çoğu zaman. Ben de bu yıl böyle bir başlangıç yapayım ve yeni yıl için dilekler listemi, konuya diğer taraftan bakarak, yapılacakları değil de “yapılmayacakları” sıralayarak oluşturmaya başlayayım istedim.

  Detaylı analiz yapmadan inşaata başlanmayacak

  Tabii ki hiç kimse milyon dolarlık yatırım kararını hiçbir analiz, değerlendirme yapmadan, bir fizibilite hazırlamadan vermez. Her yatırım, kuşkusuz titiz bir çalışmanın, detaylı bir analizin ve uzun süren çalışmaların sonucu olarak hayat bulur. Ancak geçmiş yıllardaki üretimlere baktığımızda “uygun” arsası olan geliştiricilerin, pek çok kez sadece “azami” alanı kullanabilmek adına gerçekleştirdikleri projelerinin değerine zarar verdiklerini gördük. Çoğu zaman, arz-talep dengesinin kurulamadığı, sadece arsanın imar hakkının kullanılması sonucu oluşan gayrimenkul stoğunun, sonradan ciddi pazarlama sıkıntıları yarattığına hep birlikte şahit olduk. Bu nedenle, en azından bu yıldan başlayarak yapılacak yatırımın fizibilitesine sadece üretilecek metrekare gözlüğü ile değil, yaratılacak toplam değer gözlüğü ile diğer yönlerini de dikkate alarak bakmaya başlamak yararlı olacaktır.

  Önemli kararlar son ana bırakılmayacak

  Tabii ki hayatımızın her alanında önemli olan bu prensibi, işimiz için hassasiyetle uygulamakta yarar var. İşletme ya da şahsi portföyümüzdeki gayrimenkullerin ilerideki kullanım alanlarına uygun olarak; sonraki planlarımıza paralel şekilde ihtiyaç doğmadan planlanması, kuşkusuz, ortaya çıkması muhtemel uygun bir fırsatın hızla değerlendirilmesine imkân sağlayabilecektir. Tüm gayrimenkullerin bir işletme içinde yer alması ile gruplandırılarak değişik şirketler içinde değerlendirilmek için bekletilmesi arasında gerek finansman, gerek pazarlama, gerek geliştirme ve gerekse de vergisel anlamda çok önemli avantaj farkları olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Zamanlama her konuda olduğu gibi gayrimenkul için de çok önemlidir. Sektörle ilgili gelişmeler uzaktan izlenmeyecek Kazanmak için dâhil olmak gerekmez mi? Uzakta, kenarda durarak seyretmek bizi oyuncu değil seyirci yapar. İşimizin seyircisi değil oyuncusu olmalıyız. İşimizle ilgili gelişmeleri yakından takip etmeli, aktif olarak dâhil olup fikir beyan etmeliyiz. Gayrimenkul sektörü ile ilgili sivil toplum örgütlerine aktif olarak katılmalı, işimizin geleceği ile ilgili gelişmelerin/düzenlemelerin bilfiil karar vericisi olmalıyız. Katkı sağlamalı, sahip çıkmalıyız sektörümüze.

  Sektörle ilgili doğrular sorgulanmadan kabul edilmeyecek

  Doğru bildiğimiz yanlışlar olabileceğini, her şeyin göründüğü gibi olmayabileceğini kabul etmeliyiz. Herkes bir şey söylüyor diye ya da herkes bir şekilde davranıyor diye söylenen ya da yapılan şeyin doğru olmayabileceğini düşünmeliyiz. Sorgulamayı, sektörümüzle ilgili olarak da yapabilmeliyiz. Kendimizi, sektörümüzü öz eleştiriye tabi tutmalı, gerçek olanı yakalamaya çalışmalıyız. Uzaktan bakabilmeliyiz. Dinlemeyi öğrenmeliyiz…

  Eminim yapılmaması gereken daha pek çok şey vardır. Ben başladım saymaya, yazmaya. Siz de devam ettirmek istemez misiniz bu listeyi?

  Güzelliklerle dolu harika bir yıl dileği ile…