Paylaşımlı ofis alanında ABD’nin en hızlı gelişen zinciri

  Alternatif ofis konusunda yurt dışından kafa açıcı bir örnek ve yaratıcı bir marka olan WeWork’ü inceledik.

  New York çıkışlı, paylaşımlı ofis alanı sağlayıcısı WeWork, Amerika’da paylaşımlı ofis alanında ABD’nin liderlerinden biri. Henüz dört yaşında olan firmanın değeri, Wall Street Journal’ın haberine göre 2014 yılı sonu itibariyle 5 milyar Dolar civarlarına çıkmış durumda. Bu da firmayı şimdiden sosyal imleme (“social bookmarking”) sitesi Pinterest ve medya ve internet şirketi IAC/InterActiveCorp ile aynı lige koyuyor. Firmanın yatırımcıları arasında J.P. Morgan Chase, Harvard Management ve Benchmark da bulunuyor.

  WeWork’ün kurucu ortağı Adam Neumann, mekanı, ofis hizmetlerini ve potansiyel olarak da fikirlerini paylaşan girişimcileri bir araya getirerek, yeni iş oluşumlarının filizleneceği bir alan haline getirmeyi umuyor. Neumann, “Airbnb’nin dairelede ihtiyacı olduğu gibi bizim de binalara ihtiyacımız var,” diyor.

  Yine de WeWork’ün yatırımcıları WeWork’ün, insanların küçük ölçekli ofis kiralama anlayışını şık mobilyalar ve onlarca işbirliği fırsatıyla değiştirebilecek bir güç olarak görüyor.

  WeWork’ün sunduğu ücretler, kullanılan tesisin konumuna göre değişiyor. The Wall Street Journal’ın sahibi olan News Corp’un kullanıcıları arasında olduğu, New York’taki Financial District şubesinde bir masa kiralamak 400 Dolar, iki kişilik küçük bir ofis ise 1.400 Dolar tutuyor.

  Sağladığı video konferans olanağı, ücretsiz yazıcı ve happy hour sırasında kokteyl alanına dönüşen bir kafeteryanın yanı sıra WeWork, alanında teknoloji kullanımını ileriye götüren ilk firmalardan biri. Firma, ofislerini kullananların akıllı telefonlarına yükleyebilecekleri bir uygulama geliştirmiş. WeWork bu aplikasyonu kullanıcılardan geri bildirim almak ve onlarla iletişim kurmak için kullandığı gibi bu aplikasyon aracılığıyla happy hour ve diğer etkinlikleri de duyurabiliyor.

  WeWork, 2010’dan beri yalnızca New York’ta yaklaşık 144.000 m² alan kiralayarak, alan itibariyle en hızlı genişleyen firma statüsüne ulaştı. Bugün WeWork’ün ABD’nin on kentinde ve Londra, Paris ve Tel Aviv’de şubeleri bulunuyor. 2015 sonuna kadar kiraladığı alanın 3.5 milyon m²’yi bulması beklenen WeWork’ün planları arasında yirmili yaşlardaki çalışanlar için yurt gibi çalışan yaşam alanları oluşturmak da bulunuyor.