İnfografik: Küresel kentsel rekabet ortamında İstanbul

  Dünyanın önde gelen kuruluşlarının hazırladığı endeksleri incelediğimizde görüyoruz ki İstanbul; Tokyo, Londra ve New York gibi oturmuş kentlerin hakim olduğu birçok listede üst sıralara tırmanışını sürdürüyor.

  Artık ülkelerden değil, kentlerden konuşmaya başladığımız günümüzde İstanbul’un pek çok küresel kentten farklı dinamikleriyle ayrıldığı bir gerçek. Genç nüfusu ve son yıllarda üstlendiği küresel destinasyon rolü onu güçlü kılarken yaşanabilirlik ve mekansal kalite alanlarında daha kat edeceği yol var. Dünyanın önde gelen kuruluşlarının hazırladığı endeksleri incelediğimizde görüyoruz ki İstanbul; Tokyo, Londra ve New York gibi oturmuş kentlerin hakim olduğu birçok listede üst sıralara tırmanışını sürdürüyor.

  Görselleri büyütmek için üzerine tıklayın.

  gayrimenkul türkiye-sayı 49-dosya-02

  gayrimenkul türkiye-sayı 49-dosya-03

  İstanbul’un potansiyelini küresel rekabet ortamında değerlendiren uluslararası raporlarda, kentin güçlü demografik profiline yapılan vurgu büyük. Küresel finans merkezleri arasında da yükselişini yavaş ancak emin adımlarla sürdüren İstanbul için yaşanabilirliği odağına koyan endekslerde benzer bir yükselişten bahsetmek henüz mümkün değil.

  Küresel destinasyonlar arasında yükseliş sürüyor

  En fazla uluslararası bağlantıya sahip kentlerden biri olma yolunda hızla ilerleyen İstanbul, geçtiğimiz 5 sene içinde dünyanın en hızlı büyüyen 5 ziyaretçi destinasyonundan biri oldu. Euromonitor, MasterCard ve ICCA raporlarındaki “Destinasyon Endekslerinin” toplamına bakıldığında, küresel rekabet ortamında önünde yalnızca Londra, Paris ve Bangkok var.

  gayrimenkul türkiye-sayı 49-dosya-04

  gayrimenkul türkiye-sayı 49-dosya-05

  Dünyanın önemli merkezlerinden olmak, bir kenti oluşturan her değer konusunda yüksek performans göstermek anlamına gelmiyor. İstanbul’un yeri, özellikle kentlilerin memnuniyeti ve güvenlikleri konu olduğunda listelerin sonlarına doğru kayıyor.

  Dosyanın tamamı Gayrimenkul Türkiye Mayıs-Haziran ’16 sayısında.