İstanbul Alışveriş Caddeleri Raporu neler söylüyor?

  Nişantaşı çekiciliğini sürdürmeye devam ettirirken, İstiklal Caddesi'nde bazı restoranların ve uluslararası markaların çıkışlarıyla perakende çehresi değişiyor. Bağdat Caddesi ise ilk toparlanma sinyalini gösterdi.

  Cushman & Wakefield, İstanbul’daki cadde mağazacılığı faaliyetlerini üç ana alışveriş aksı özelinde analiz ettiği Istanbul Alışveriş Caddeleri Raporunun üçüncüsünü yayınladı. Rapor; Avrupa yakasında İstiklal Caddesi ve Rumeli, Teşvikiye, Vali Konağı ve Abdi İpekçi’yi kapsayan Nişantaşı Bölgesi ile Anadolu Yakasında Bağdat Caddesi olmak üzere İstanbul‘un üç ana caddesini inceliyor.

  Rapora göre, 2016 Eylül ayı itibariyle toplam perakende stoğu 965 mağazada yaklaşık 195.000 m² civarında olan üç önemli alışveriş caddesinde toplam marka sayısı önceki yıla göre %3 düşüşle 656 olurken, 67 yeni marka girişi, 95 marka çıkışı gerçekleşti. Rapora göre giriş ve çıkış yapan markalar aradaki fark, perakende pazarındaki konsolidasyon eğiliminin devam ettiğini gösteriyor. Üç ana caddedeki uluslararası marka sayısı ise üç yılda 173 adetten 140’a geriledi.

  Geçen yılın aynı dönemine göre toplam alanı 18.000 m² olan 112 mağazayı kapsayan toplam kiralama işlemlerinde hafif bir düşüş görülse de toplam alanı 16.000 m² olan 105 mağazalık toplam yeni kiralama işlemi ile kullanıcı pazarı nispeten canlılığını korudu.

  İstanbul Ana Caddeleri Raporu 2016, Cushman Wakefield, 2017

  Erişilebilir lüks markalar Cadde’den vazgeçmiyor

  Toplam stoğun, bina yenileme faaliyetleri kapsamında yıkılmasıyla geçen yılın altında kalarak 332 mağazada 75.000 m² civarına gerilediği Bağdat Caddesi’nde son 12 ayda 42 mağaza kiralanırken yüksek gelir grubuna hitap eden alışveriş merkezlerinin açılmasıyla lüks markaların bulunduğu konumların çeşitliliğinin artmasına bağlı olarak 43 marka caddeden çıktı, sadece 9 marka mevcut binalarının yenilenmesi nedeniyle Cadde’de başka bir yere taşınmayı tercih etti. Bununla birlikte Bağdat Caddesinde üç ana caddedeki toplam kiralama işlemlerinin %40’ının gerçekleşmesi ve sayıca en fazla kiralama işleminin kaydedilmesi, önemli bir toparlanma sinyali verdi. Bir başka deyişle Bağdat Caddesi özellikle de erişilebilir lüks markaların Anadolu Yakası’daki birincil konumu olmaya devam ediyor.

  Nişantaşı cazibesini koruyor

  Toplam stoğu 380 mağazada yaklaşık 58.500 m² olan Nişantaşı, rapora göre hala cazibesini koruyor. Boşluk oranının %5’ten %12’ye çıktığı Nişantaşı’nda son 12 ayda toplam 39 kiralama işlemi kaydedilirken, bu rakamın 34’ünü yeni girişler oluşturdu. Toplam 49 marka Nişantaşı’ndan çıkarken, bu çıkışların çoğunluğu bina yenileme faaliyetlerinin yoğunlaştığı Abdi İpekçi Caddesi’ndeki mağazalarda oldu. Bina yenilemeleri ile gelecek yıllarda yeni perakende alanlarının artmasının beklendiği bölgedeki başka bir eğilim ise, bazı perakendecilerin ana caddeler yerine bu caddelere paralel ikincil sokaklarda konumlanmayı tercih etmesi oldu. Özellikle yeni nesil kahve dükkanları Nişantaşı Bölgesindeki ikincil alanlarda büyümeye gitti.

  Orta Doğu etkileri İstiklal Caddesi’nde görülüyor

  İstiklal Caddesi ana caddeler içerisinde halen en kalabalık cadde olmasına rağmen artan güvenlik endişeleri hem ziyaretçiler hem de perakendeciler üzerinde bir baskı oluşturdu ve 2016’da yaya trafiğinde düşme görüldü. Toplam perakende stoğu 253 mağazada yaklaşık 62.500 m² olan İstiklal Caddesi’nin çehresi 5 uluslararası ve 12 yeme-içme markasının çıkışıyla değişmeye başladı. Yeni girişler ise çoğunlukla yerel markalardan oluşurken sunulan perakende ortamı, günümüzde turizme en yüksek katkıyı sağlayan Orta Doğu ülkelerinin tercihlerini yansıtmaya başladı. İstiklal’de %8 olan boşluk oranı ise son 12 ayda %10’a çıktı.

  Raporu indirmek için tıklayın.