MIPIM’in ardından

  Yılın en önemli gayrimenkul buluşması MIPIM, geçtiğimiz hafta 14-17 Mart tarihleri arasında 28. kez dünya gayrimenkul sektörü aktörlerini bir araya getirdi.

  Dünya gayrimenkul sektörü aktörlerini, kent yönetimlerini ve karar vericileri bir araya getiren MIPIM, 14-17 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleşti. 23.000’den fazla katılımcıya ev sahipliği yapan etkinliğin açılış konuşmasını Hybrid Reality Direktörü ve dünyaca ünlü ekonomist Dr. Parag Khanna yaptı. “How can connectivity drive real estate value?” başlıklı konuşmasında Khanna, bağlantıların küresel meseleleri nasıl şekillendirdiğini tartıştı.

  Khanna, konuşmasında dünyanın giderek hızlanan bir “bağlantısallık devriminin” tam ortasında olduğunu belirtti. “Hakkında bir kötümserlik hakim olsa da küresel ticaret faaliyetleri büyüyor ve gelişiyor,” diyen Khanna, oluşmakta olan küresel resimde kentlerin bağlantılarının sanıldığından çok daha fazla önemli olacağını savundu. kentlerin daha açık ve kucaklayıcı olması gerekliliğinin altını çizerek “Tarih boyunca başarılı kentlerin her zaman farklı kültürler için bir buluşma noktası niteliği taşımış olduğunu” söyledi.

  “Türkiye yabancı yatırımcı için neden cazip bir ülke?”

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin açılış konuşmasını yaptığı “Türkiye Yabancı Yatırımcı İçin Neden Cazip Bir Ülke?” başlıklı panel de etkinliğin ilk günü gerçekleşti. Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş’ın yaparken, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Cansel Turgut Yazıcı ve Aareal Bank Group Türkiye Genel Müdürü Şenay Azak Matt, fırsatlar açısından Türkiye’deki ekonomik ortamı tartıştılar.

  Yine ilk gün gerçekleşen “Büyük şehirlerdeki mega projelerin şehir kalkınmasına etkileri nelerdir?” başlıklı panele ise İstanbul Yeni Havalimanı Şehri Müdürü Ayhan Ökmen; Arexpo Spa Uluslararası İlişkiler Departmanı’ndan Alberto Mina ve Places for People Group Ürün ve İnovasyon Hizmet Direktörü Alexandra Notay ile birlikte konuşmacı olarak katıldı. Ökmen, İstanbul Yeni Havalimanının İstanbul’a etkilerini oturumun katılımcılarıyla paylaştı.

  İstanbul Çadırı aydınlık ve ferah

  İstanbul Çadırı bu yıl geçtiğimiz senelere göre daha aydınlıktı. Emlak Konut GYO ve İstanbul Yeni Havalimanının öne çıktığı İstanbul Çadırının yanı sıra Türkiye; Antalya, Balıkesir, Hatay, Eskişehir ve Kocaeli Büyükşehir Belediyeleriyle Beyoğlu Investors Group tarafından etkinlikte temsil edildi.

  MIPIM 2017 Beyoğlu Investors Group Standı

  MIPIM AR Future Awards her zamanki gibi etkinliğin son günü gerçekleşti. Tabanlıoğlu Mimarlık’ın New York’daki 118E59th Street Residences projesi ‘Konut’ kategorisinde, Bayburt’taki BAKSI Hüsame Köklü Kadın İstihdam Merkezi projesi ise ‘Sivil ve Kamu Binası’ kategorisinde büyük ödüle layık görüldü. Tabanlıoğlu Mimarlık’ın 118E59th Street Residences projesi ayıca Overall Winner ödülünü de alarak, MIPIM AR Future Awards’da “En İyilerin En İyisi” seçildi. Murat Tabanlıoğlu ve Melkan Gürsel ödüllerini Paul Finch’ten alırken, projenin yatırımcısı Robert Gladstone da onlara eşlik etti.