Sektörün samimi paylaşım ortamı: SHARE

  Sektörün farklı alanlarından uzmanları bir araya getirmeyi hedefleyen SHARE Gayrimenkul Paylaşımları’nda sektör profesyonelleri, bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşıyor.

  Gayrimenkul Türkiye işbirliği ile SHARE tarafından üç ayda bir gerçekleştirilen “SHARE Gayrimenkul Paylaşımları”nin ikincisi, 25 Ekim 2014’te Büyükdere Caddesi’ndeki Kaleseramik Binası’nda gerçekleştirildi. Sektörün farklı alanlarından uzmanları bir araya getirmeyi hedefleyen SHARE Gayrimenkul Paylaşımları’nda sektör profesyonelleri, bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşıyor. Yüksek katılım ücretlerinin ve sponsor konuşmacıların olmadığı etkinlikte, samimi bir paylaşım ortamının oluşması amaçlanıyor.

  Yatırım, geliştirme, değerleme, planlama, tasarım, finans, vergi, mevzuat, danışmanlık, aracılık, pazarlama gibi sektörün farklı kulvarlarından profesyonelleri buluşturan SHARE2, 10 konuşmacının katılımıyla gerçekleşti. Konuşmacıların 15’er dakikalık sunumları sonrasında 5’er dakikalık soru-cevap bölümleri ile ilerleyen programda üç oturum yapıldı. SHARE2’nin konuşmacıları şu isimlerden oluşuyordu: 2007-2009 yılları arasında Morgan Stanley Menkul Değerler Türkiye Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev alan Kaan Sarıaydın, Krea Grup İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hakan Kodal, VİVA Mimarlık Yönetici Ortak Durul Kuşdemir, EVA Değerleme Yönetici Ortak Cansel Turgut Yazıcı, Şehir Plancıları Odası İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Kahraman, Propin Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık Hizmetleri Ortağı Ebru Ersöz, AGK Hukuk Bürosu Başkan Ali Güvenç Kiraz, Deloitte Partner Özkan Yıldırım, Akademetre Başkan Dr. Halil İbrahim Zeytin, Kaleseramik Pazarlama Müdürü Bahadır Borand.

  Bir dönem Morgan Stanley Türkiye’nin Genel Müdürlüğü’nü yürüten Kaan Sarıaydın, global ve yerel ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Sarıaydın, parasal genişlemenin ekonomik sorunların çözümü olamayacağını, esas konunun faiz, enflasyon ve büyümedeki gelişmeler olduğunu belirtti. 2015 yılında bir güven krizi yaşanacağını söyleyen Sarıaydın, ekonominin sosyopsikolojik boyutuna dikkat çekerek son dönemde içinde bulunduğumuz savaş döngüsü ve sosyal gerilimlerin kaçınılmaz bir değişime yol açacağını sözlerine ekledi.

  Bir kırılma döneminde olduğumuza dikkat çeken Krea Grup İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hakan Kodal, kendimizi bu döneme hazırlamamız gerektiğini belirterek, bu dönemde “herkesin yaptığını yapmamak ve her zaman yaptığımızı yapmamak,” gerektiğini sözlerine ekledi. Konut sektörünün kısır döngü içine girdiğine, arz fazlası olduğuna ve pazarlama yöntemlerinin de tükendiğine değinen Kodal, tüketicinin ihtiyaçlarına odaklanmanın önemini vurguladı.

  Şehir Plancıları Odası İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Kahraman, 3. köprünün yaratacağı tahmini rantın 700 milyar Dolar olduğunu ve bu rakamın GSMH’ya hemen hemen denk olduğunu söyledi. Metrobüs’ün açılmasıyla trafiğe çıkan araç sayısında %20’lik azalma yaşandığını belirten Kahraman, İstanbul nüfusunun %30 ila %40’ının gün içinde hareket ettiğini sözlerine ekleyerek altyapı yatırımlarının önemine dikkatleri çekti.

  share_gps_2Almanya’da mimarlık eğitimi aldıktan sonra bir süre orada çalışan VİVA Mimarlık Yönetici Ortağı Durul Kuşdemir, 2008’den bu yana Türkiye’de iş yaptığını belirterek Türkiye’deki sistemsizliğe dikkati çekti. Almanya’daki yapılaşmanın kutsal kitabı BayBO’dan (Bavarian Building Code) bahsederek, kurallara uymanın güçbirliğini sağlayacağını söyledi.

  Türkiye’deki konut sektörünü 3 ana dönemde ele alan EVA Değerleme Yönetici Ortağı Cansel Turgut Yazıcı, 1950’lere kadar olan dönemde memurun, 1950-80 döneminde ise sanayileşme ile birlikte emekçinin konut ihtiyacını karşılamaya yönelik politikalar izlendiğini söyledi. 1980’lerden günümüze kadar olan dönemi, 2000 öncesi ve sonrası olarak iki aşamadan oluştuğunu belirten Yazıcı, arsa maliyetlerindeki spekülatif artışın yarattığı sorunlara dikkat çekti.

  Akademetre Başkan Dr. Halil İbrahim Zeytin, “Tüketici öldü, yaşasın türetici” başlıklı konuşmasında, üretirken tüketen değil, tüketirken üreten yeni nesil tüketici profilini irdeledi. Kişiselleştirme, dahil etme, gelişen orta sınıf ve mesafenin önemi gibi konuları somut örneklerle katılımcılara anlattı.

  Ofis stoğunda yaşanan artışın, mal sahiplerini bir anlamda eğittiğine değinen Propin Ortağı Ebru Ersöz, kurumsal mal sahiplerinde de bir artış gözlemlediklerini belirtti. Ersöz, eskimiş A sınıfı ofis binalarının artık ihtiyaçları karşılayamadığını, gelecek dönemde bu binalarda B sınıfı ofis kullanıcılarının kiracı olarak görüleceğini tahmin ettiklerini sözlerine ekledi.

  Osmanlı’nın dünyanın en eski tapu kadastro kültürüne sahip devlet olduğunu belirten AGK Hukuk Bürosu Başkanı Ali Güvenç Kiraz, Türkiye’deki mevcut sistemin yamalar ile dolu olduğuna değindi. Kiraz, hızla devam eden kentsel dönüşüm sürecinde uygulama öncesi çoğunlukla arsa payı düzenleme davalarının yaşandığını, uygulama sonrasında ise şerefiye davalarında artış görüleceğini söyledi. Kiraz, şerefiye davalarında SPK Lisanslı Değerleme Şirketleri’nin raporlarının önemine dikkati çekti.

  Petrol fiyatlarındaki düşüşün cari açık anlamında Türkiye açısından olumlu bir gelişme olduğunu belirten Deloitte Partner Özkan Yıldırım, bu durumun özellikle Rusya ve İran’ı olumsuz etkilediğini söyledi. Türkiye’de yılda 1 milyon konut satıldığını ve bunun %45’inin ikinci el olduğuna değinen Yıldırım, üretilen konut projelerinin ekonomik ve sürdürülebilir olmadığını, kaynakların artık doğru yerlere aktarılması gerektiğini sözlerine ekledi.

  Etkinliğe ev sahipliği yapan Kaleseramik’in Pazarlama Müdürü Bahadır Borand, teknoloji ve maliyetler sebebiyle inşaat sürelerinin kısaldığını söyledi. Borand, son kullanıcının refah seviyesinde ve kalite beklentisinde yaşanan artışın, Kaleseramik’in know-how ve ar-ge çalışmalarının trend belirleyicilik, işlevsellik, çevre dostu ve kaliteli olma gibi 4 temel özelliğe göre şekillendiğini vurguladı.