MAPIC’te perakende sektörünün en iyileri ödüllendirildi

Türkiye'nin üç farklı etkinlikle öne çıktığı sektörün en önemli perakende etkinliğinde Stuttgart'taki Milaneo En İyi Yeni AVM seçilirken, En İyi Kentsel Perakende Projesi Ödülü Markthal Rotterdam'ın oldu. ECE'nin geliştirdiği the Future Labs Projesi ise geçtiğimiz senenin en iyi dijital stratejisi seçildi.

Markthal Rotterdam, Rotterdam, Hollanda

Uluslararası gayrimenkul ve perakende fuarı MAPIC, geçtiğimiz 16-18 Kasım tarihlerinde Cannes’daki Kongre Sarayı’nda gerçekleşti. İlki 1995’te düzenlenen etkinlikte Türkiye bu sene AYD, Multi ve Aerium desteğiyle Türkiye Yatırımcıları Network Yemeği ve iki farklı oturumla öne çıktı. Etkinliğin ilk günü gerçekleşen “Turkey: better, faster, stronger… – Türkiye: daha iyi, daha hızlı, daha güçlü” başlıklı oturumda Türkiye perakende pazarına genel bir bakış sunuldu ve tüketimdeki büyümeye odaklanıldı. Oturumda, uluslararası perakendecilerin Türkiye’de büyümesi ve yurt dışındaki Türkiyeli perakendecilerin durumu da irdelendi. Fuarın ikinci günü düzenlenen “BMD of Turkey: Unveiling the hidden power of Turkish economy – Türkiye ekonomisinin saklı gücünü açığa çıkarmak” başlıklı oturumda ise panelistler, Türkiye ekonomisindeki son gelişmeleri tartışarak perakende sektöründeki gelecek yatırımlara odaklandılar.

MAPIC’te perakende sektörünün en iyileri ise 19 Kasım akşamı düzenlenen gala yemeğinde ödüllendirildi. 14 farklı kategoride ödüllerin verildiği etkinlikte En İyi Yeni Alışveriş Merkezi, Almanya’nın Stuttgart kentinde konumlanan Milaneo adlı proje oldu. ECE Projektmanagement ve STRABAG Real Estate’in ortak geliştirdiği Milaneo, bir Hamburg Trust ve ECE/Otto Family yatırımı. Yapı; perakende, ofis, konut ve yeme içme fonksiyonlarını barındıran üç binadan oluşuyor. Tasarımı yine ECE ile işbirliği içinde RKW Rhode Kellermann Wawrowski Architektur’a ait olan yapı, Alman Yeşil Bina Konseyi tarafından verilen DGNB ön sertifikasına Altın derecesinden sahip olmuştu. ECE Projektmanagement projenin yönetim ve kiralama hizmetlerini de üstleniyor.

Geliştirmesi, kiralaması, yönetimi ve tasarımı ECE Projektmanagement'a ait olan Milaneo, Alman Yeşil Bina Konseyi tarafından verilen DGNB ön sertifikasına da sahip.
Geliştirmesi, kiralaması, yönetimi ve tasarımı ECE Projektmanagement’a ait olan Milaneo, Alman Yeşil Bina Konseyi tarafından verilen DGNB ön sertifikasına da sahip.

Geçtiğimiz senenin en çok ses getiren projelerinden Markhal Rotterdam ise En İyi Kentsel Perakende Projesi Ödülü’ne layık görüldü. Hollanda’nın önde gelen geliştirici firmalarından Provast tarafından geliştirilen proje, Hollanda’nın Rotterdam kentinde 2014 yılının Ekim ayından beri hizmet vermekte. Alt kısmında bir pazar alanı bulunan konut ve ofis binası Markthal’ın at nalı formundaki dikkat çekici tasarımı ise dünyada büyük bilinirliğe sahip MVRDV’ye ait. Pazar alanının yanı sıra 4.600 m² perakende alanına sahip olan Markthal, 228 konut ünitesi ve 4 katlı bir park alanını da bünyesinde barındırıyor. Proje, 178 milyon Avro maliyetle hayata geçmişti.

Hollanda'nın önde gelen geliştirici firmalarından Provast'ın geliştirdiği Markthal Rotterdam at nalı şeklindeki tasarımı dünyada büyük bilinirliğe sahip MVRDV'ye ait.
Hollanda’nın önde gelen geliştirici firmalarından Provast’ın geliştirdiği Markthal Rotterdam at nalı şeklindeki tasarımı dünyada büyük bilinirliğe sahip MVRDV’ye ait.

The Future Labs: Müşteri beğenisi temelli uygulama süzgeci

MAPIC Ödülleri’nde dikkate değer bir başka kategori de En İyi Dijital Strateji. Bu alanda ödülü kazanan, geliştirmiş olduğu the Future Labs programı ECE Projektmanagement oldu. Yeni teknolojileri kullanarak müşterilere daha kişisel bir alışveriş deneyimi yaşatmayı amaçlayan the Future Labs programı kapsamında ECE’nin hizmet sağladığı üç AVM, inovatif teknolojilerin ve yeni servislerin detaylı bir şekilde deneneceği test laboratuvarları olarak seçiliyor. The Future Labs ekibi, uygulanan inovatif fikirleri yoğun olarak takip ediyor ve elde ettiği verileri karşılaştırmalı bir “inovasyon radarında” topluyor. Veriler; mobilite, uyum, uygunluk ve eğlence olmak üzere 4 boyutta inceleniyor. Müşteriler arasında popüler olan yeni teknolojiler sürdürülüp diğer AVM’lerde de uygulanırken, tutulmayan uygulamalar ise programdan kaldırılıyor ve yerine yeni fikirler uygulanıyor. Her bir yeni uygulamanın uzun vadede başarılı olma şansı, müşteriye direkt olarak kolaylık sağlamasına bağlı olarak değerlendiriliyor.
The Future Labs programının başlangıcı, geleceğin alışveriş merkezlerinin neye benzeyeceği sorusu olmuş. Küresel ölçekte süregelen dijitalizasyon ve müşteri gereksinimlerinin devamlı olarak değiştiği gerçeği dikkate alınarak geliştirilen program, MAPIC Ödülü’nün yanı sıra MetroCity AVM’deki Loud Steps adlı uygulamasıyla ICSC Solal Marketing Ödülü’nü de kazanmıştı. ECE, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 16 ülkede toplam 196 tesiste hizmet üstleniyor.

MAPIC Ödülleri’nin diğer kazananları ise şu şekilde:

En İyi Giyim ve Ayakkabı Perakende Konsepti – Primark, İrlanda
En İyi Yeme İçme Perakende Konsepti – Five Guys, ABD
En İyi Yeni Perakende Tasarımı Konsepti – Tanya Heath, Fransa
En İyi Küresel Genişleme – Vapiano, Almanya
En İyi Dijital Perakende Stratejisi – ECE Future Labs, Almanya
En İyi Pop-Up Mağaza – Magnum Pleasure Store, Covent Garden, Londra, Birleşik Krallık
En İyi Yeniden Geliştirme – Alegro Setubal, Lizbon, Portekiz
En İyi Outlet Mağazası – McArthurGlen Designer Outlet Vancouver Airport, Vancouver, Kanada
Jüri Özel Ödülü – La Rue HopShop, Paris, Fransa
Yılın Şahsiyeti – Melissa Gliatta, Thor Equities Başkan Yardımcısı
Sektör Yaşam Boyu Başarı Ödülü – Kercheval, ICSC Başkan ve CEO’su

MIPIM’in bu yılki teması Küresel İklim Değişikliği

MAPIC’i geride bırakırken Cannes’da düzenlenen yılın bir diğer etkinliği MIPIM de yaklaşmakta. Bu yıl teması “Küresel İklim Değişikliğinin Gayrimenkul Sektöründeki Etkileri” olarak belirlenen MIPIM 2016’da pek çok konferans bu yönde yapılacak. Bu doğrultuda “sürdürülebilirliğin yeniçağı”, “kaynak verimliliği”, “kentsel dönüşüm”, “iklim değişikliği ve küresel ısınma”, “ekonomik etkiler”, “yeşil büyüme”, “inovasyon” ve “enerji aktarımı” alanlarında katılımcı kuruluşlar devrim niteliğindeki projelerini sergilerken, MIPIM 2016’da gerçekleştirilecek 100 konferansın önemli bir kısmı da bu konulara ayrılacak. MIPIM’e katılım sayısı açısından dünyanın 7. ülkesi konumuna ulaşan Türkiye’nin ise bu yıl yıldızını daha da parlatması bekleniyor.
MIPIM 2016 için rakamlardan bahsetmek gerekirse; 17.700 m²’lik alandaki gayrimenkul şovunda toplamda 21.400 katılımcı yer alacak. 94 ülkeden 4.800 yatırımcı, 3.600 CEO, 3.500 geliştirici, 2.400 yerel yönetim ve 370 siyasi liderin yer alacağı bu dünya şovunda stant ile temsil edilecek kuruluş sayısı ise 2.450 olacak.