Talepler Cityscape’i Türkiye’ye taşıdı

24-26 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek Cityscape Turkey'nin destekçileri arasında GYODER ve Konutder de yer alıyor.

Dubai’de Türkiye’ye gösterilen ilgiden dolayı 24-26 Mart 2016 tarihleri arasında Cityscape Turkey’nin ilki gerçekleştirilecek. Fuarın destekçileri arasında GYODER ve Konutder de yer alıyor. Cityscape Fuarları Türkiye temsilcisi İstexpo Fuarcılık Genel Müdürü İsmail Sezen ile fuarın kapsamı üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Neden Türkiye’de de Cityscape yapılmasına ihtiyaç duyuldu?
2012 yılında çıkan ve yabancı yatırımcının Türkiye’de gayrimenkul sahibi olmasını kolaylaştıran mütekabiliyet yasasını takiben, özellikle Körfez yatırımcılarının Türkiye’ye olan ilgisinde ciddi bir artış yaşandı. Başta Dubai’deki Cityscape Global Fuarı olmak üzere Abu Dabi, Doha ve Kuveyt’teki Cityscape fuarlarına talep çok hızlı bir şekilde yükseldi. Bu fuarlara katılan Türk firmalarının yüksek satış rakamları ve başarılı iş birliği olanakları yakalamış olması, Cityscape’in Türkiye’de de düzenlenmesini bir nevi zorunlu kıldı. Bu karar aslına bakarsanız hem katılımcı firmaların hem uluslararası yatırımcının hem de Körfez Bölgesi ziyaretçilerinin talepleri ile şekillendi. Fuarın İstanbul’da düzenlenmesi bireysel ya da kurumsal yatırımcının projeleri yerinde incelemelerine, bu sayede de satın alma konusundaki karar aşamalarının daha hızlanmasına vesile olacak diye tahmin ediyoruz.

Türkiye bu etkinlik ile beraber hangi ülkelerin merkezi haline geliyor?
Türkiye tabii ki konum itibariyle çok geniş bir bölgenin kalbi durumunda. Ülkemiz hem sosyokültürel bağların varlığı hem de seyahat olanaklarının kolaylık ve çeşitliliği sayesinde Körfez Bölgesi ve Orta Doğu için çok cazip bir çekim merkezi konumunda. Özellikle Orta Doğu ve Körfez ülkelerinden gelen insanlar için Türkiye hem kültürel hem de tarihi olarak kendilerine yakın hissedebilecekleri ve yabancılık çekmeyecekleri bir yer. Diğer yandan yakın coğrafyamızda ortalama 2-3 saatlik uçuş mesafesinde ülkemize ulaşabilen onlarca başka ülke bulunuyor. Hepsini hesaba kattığımızda Türkiye’nin kültürel ve yatırım açısından bir merkez konumunda olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Hedef kitlenizi kimler oluşturuyor?
Cityscape fuarları, dünyanın dört bir yanından gayrimenkul yatırımcıları, geliştiricileri, servis sağlayıcıları ve yetkili makamları tek bir çatı altında bir araya getiren bir etkinlik. Dolayısıyla fuar, gayrimenkul sektöründeki her unsurun satış yapabileceği, iş geliştirebileceği ve sektörün geleceğini şekillendirmelerine katkıda bulunabileceği bir platform işlevi görüyor. Türkiye özelinde konuşursak da Körfez yatırımcısının özel bir konumu olduğunu söyleyebilirim. Uzun yıllardır önemli şehirlerde düzenlediğimiz Cityscape fuarları sayesinde paha biçilmez bir yatırımcı veri tabanına sahibiz ve bu birikimi Cityscape Fuarı’na ziyaretçi çekebilmek amacıyla değişik araçları kullanarak efektif bir satış ve pazarlama çalışması yapıyoruz. Ancak biz ziyaretçi için yaptığımız pazarlama faaliyetlerini planlarken sadece uluslararası yatırımcıyı değil yerel tüketiciyi de ihmal etmiyoruz. Bu platformda birçok projeyi aynı anda inceleyerek fikir sahibi olmalarını, kendileri için en iyi konut ve yatırım imkanlarını birinci elden deneyimlemelerini hedefliyoruz.

Bu etkinlik Dubai’deki kadar kapsamlı olacak mı? Sadece Türk firmalarının stantları mı olacak? Kaç katılımcı ve stant olmasını öngörüyorsunuz?
Fuarın ilk yılında bu coğrafyadaki en büyük gayrimenkul yatırım platformu olan Dubai’deki fuarımız kadar geniş çaplı olmasını beklemiyoruz ve zaten planlamalarımızı da daha mütevazi hedefler üzerine yaptık. İstanbul Kongre Merkezi’nde yaklaşık 5.000 m²’lik, yani daha kompakt bir alanda gerçekleşecek olan bu fuardaki bu senenin amacı, fuarı ziyaret edecek yerli ve uluslararası ziyaretçilerin beklentilerini ölçmek. Önümüzdeki yılları planlamak için vereceğimiz stratejik kararlarımızı da bunun üzerinden şekillendireceğiz. Fuarda sadece Türk değil yabancı geliştirici ve brokerlar da yer alacak. Özellikle de Birleşik Arap Emirlikleri’nde iş yapan ve kendi sektörlerinin en büyük isimleri arasında yer alan birkaç geliştirici firma, halihazırda katılımlarını netleştirmiş durumdalar.

Cityscape yakın zamanda İstanbul dışında başka şehirlerde de organize edilecek mi?
Cityscape Global düzenli olarak 10 seneyi aşkın bir süredir her sene Dubai’de düzenleniyor. Çok kısa süre içerisinde çevre coğrafyanın en prestijli ve kapsamlı fuarları diyebileceğimiz Abu Dhabi, Katar, Kuveyt, Cidde, Mısır ve Kore fuarları da eklendi. Cityscape Turkey ise Cityscape fuarlarının şimdilik son halkası. İlk yıllarda sadece İstanbul’da yapmayı planladığımız Cityscape Turkey, oluşacak talebe bağlı olarak önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin farklı şehirlerine doğru da genişleyebilir. Aslına bakarsanız bizim yurt dışında düzenlediğimiz fuarlarda tüketici eskiden sadece İstanbul ve Bursa civarındaki projelere ilgi gösterirken yıllar içerisinde bu talep Bodrum, Trabzon, Ordu, Konya, Sakarya ve Yalova gibi kentlere doğru da genişledi.

Katılımcılara tavsiyeleriniz var mıdır?
Katılımcı firmalara tavsiyemiz, her zaman olduğu gibi, başarının sadece fuar sırasında değil öncesinde de yapılan çalışmalar sayesinde olduğunu unutmamaları. Bundan kastımız, fuar öncesinde potansiyel ya da halihazırdaki müşterilerini fuara davet etmeleri ve fuar sırasında kuracakları kontakları sıcağı sıcağına takip etmeleri olacaktır. Hem B2B (Business to Business) hem de B2C (Business to Consumer) niteliğe sahip Cityscape fuarlarında hem yerli hem de uluslararası doğrudan konut alıcısı ve yatırımcıya ulaşabilecekleri gibi aynı zamanda neredeyse tamamı kendi kurumlarında karar verici konumunda olan gayrimenkul profesyonelleri ile de ciddi iş geliştirme çalışmaları içinde olabilirler. Sonuçta İstanbul’a gelmiş potansiyel bir müşterinin, katılımcılarımızın projelerini ziyaret etmelerini ve satış şansını arttırmalarını sağlamalıyız.

İsmail Sezen, İstexpo Genel Müdürü
Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu olan İsmail Sezen 15 yıldır fuar sektöründe yer alıyor. Birçok değişik ülkede ve sektörde düzenlediği fuarlar sayesinde Türk firmalarının yeni pazarlara girmesini sağladı. Halihazırda İstexpo Fuarcılık Genel Müdürü olan Sezen, son 8 yıldır ise gayrimenkul sektörü için, özellikle de Körfez Bölgesi için etkinlikler düzenliyor.