Prestij ve sosyal olanak kavramı değişti

Bugün, geçtiğimiz dönemde inşa edilen ve döneminde nitelikli olarak sınıflandırılan projeler bünyesinde yer alan olanaklar, site sakinleri tarafından beklenilen talebi görmüyor.

2000’li yılların başında, konut kullanıcıları ve yatırımcıları, bünyesinde çok farklı sosyal olanakları barındıran projelere ilgi göstermekte, sosyal olanak sayısının artmasını ise proje niteliğinin ve talep edilebilirliğinin artması olarak görmekteydi. 1990’lı yıllarda en üst seviyesine ulaşmış olan bu trend, 2000’li yılların ortalarına kadar devam etse de, firmalar arası yarış, tüketicilere yeni alternatif tercihler sunulmasına yardımcı oldu.

Zaman içerisinde sunulan olanaklar, gerek ekonomik nedenler gerekse toplumun değişen bakış açısı ile farklı yönlerde gelişti. Özellikle kapalı havuz gibi olanakların ekonomik yükü, bu yükü site sakinleri ve sosyal olanağı kullanan kişiler arasında adil bir şekilde bölüştürme problemi ve daha önce yalnızca prestijli ve özel projelerde yer alan imkanların, niteliksiz projelerde bile yer almaya başlaması, prestij ve sosyal olanak kavramını değiştirdi. Bu duruma, şirketlerin alanlarında özelleşme isteği de eklenince, kullanıcılara sunulan olanaklar değişmeye başladı. Geçtiğimiz dönemlerde, nitelikli projelerde oldukça önemli bir yer tutan spor salonu gibi olanaklar, günümüzde, söz konusu hizmeti veren şirketlerin lokasyon bazında yaygınlaşması ile dışarıdan alınan hizmet niteliği kazanmış ve nitelikli siteler, site yönetimi tarafından işletilen tesisler inşa etmek yerine, profesyonel zincirler tarafından işletilen markalara yer vermeye başladı.

Bugün, geçtiğimiz dönemde inşa edilen ve döneminde nitelikli olarak sınıflandırılan projeler bünyesinde yer alan olanaklar, site sakinleri tarafından beklenilen talebi görmüyor. İhtiyaç karşılamak amacıyla projelerde yer verilen oyun alanı, spor salonu, kapalı havuz gibi olanaklar, geldiğimiz noktada, profesyonel zincirler tarafından sağlanıyor. Ayrıca profesyonel markaların sağladığı çeşitlilik, site yönetimleri tarafından işletilen tesislere göre oldukça üstün kalıyor. Bu durum ise site sakinlerinin tercihlerini oldukça etkileyen bir durum.

Günümüzde, gerek ülkemizde gerekse dünyada, birçok firma, sosyal olanakları minimum seviyede tutuyor veya sosyal alanlar, profesyonel firmalar tarafından işletiliyor. Bu duruma ek olarak, inşaat firmaları, yakın çevrede yer alan tesisler ile çeşitli işbirliğine giderek projede kısıtlı tuttukları sosyal imkanları, çevredeki, özellikle de aynı inşaat firması tarafından işletilen tesislerden, site sakinleri için çeşitli indirimler ile sağlıyor. Örnek olarak; aynı bölgedeki alışveriş merkezi veya spor salonunun sahibi olan inşaat firması, bölgede inşa ettiği konutların kullanıcılarına, mülkiyetinde olan olanaklardan indirimli faydalanma imkanı sağlayabiliyor.

Son dönemlerde, konut sitelerinde karşımıza çıkan bir başka durum ise sosyal alanların, site sakinlerine dahi ücretli kullandırılması. Bu durum, site sakinlerinin ödediği aidatlarda önemli düşüşlere neden olmakta olup, özel olarak, sosyal imkanın kullanıcılarına hitap ediyor. Dolayısıyla, yönetici, sosyal imkanın hitap ettiği kitleyi genişletmek, kullanıcıları çekmek için çok çeşitli kampanyalar düzenlemek durumunda. Kısacası, bu durum sosyal tesisi profesyonelleştirmek ile beraber, site sakinlerinin gereksiz aidat ödemelerini ortadan kaldırmak konusunda yardımcı oluyor.