Çanakkale’de alternatif gelişme

  Gayrimenkul sektöründe her geçen gün ilgi odağı olan Çanakkale'de yazlık konut tercihlerine alternatif olarak köy içi ve köy çevresi gayrimenkul alımları ve doğal hayatın yaşanabildiği kesimlere olan ilgi artışı, sektörde farklı bir hareket doğurdu. Bu farklılık sektörde yaşanan hareketliliğin devamlılığına faydalı oluyor.

  Gayrimenkul sektörünün Çanakkale’de son 2 yılda aldığı ivme, ekonomik göstergelerin aşağı seyrine rağmen kentin cazibe merkezi halini alması sebebiyle ülke ortalamasının üzerinde gerçekleşti. Ticaret ve sanayi imkanlarının çevre illere nispeten kısıtlı olduğu, turizm sezonunun kısa olduğu Çanakkale, cezbediciliğini gayrimenkul sektöründe adını duyuran benzer örneklerine nazaran daha çok sakin ve doğa ile iç içe bir yaşam tercih edenlerin birincil ve ikincil konut nitelikli gayrimenkul alımı için tercih edilen bölgelerden birisi. İl ve ilçe merkezlerindeki hareketliliğin ve emlak sirkülasyonunun artmasına paralel olarak, kırsal alanda tarım teşviklerinin artması ve çeşitlenmesi, verimli toprak yapısı ve ürün çeşitliliği ile bölgede hem tarım faaliyetleri sürdürmek için hem de doğal bir yaşam arayanlar için tercih sebebi haline geliyor.

  Aslında il genelini Anadolu ve Trakya olarak iki parçada inceleyebiliriz;
  Anadolu Bölgesi köy yaşamını ve doğal hayatı arayanlar için tercih edilmeye başlanan bir bölge. Çanakkale merkezin güneyinde yer alan Ezine İlçesinin Mahmudiye, Gökçebayır, Kemalli köyleri; uygun fiyatla alınabilen taş köy evleri, zeytinliklere yakın konumları ve Geyikli Beldesi’ne yakınlığı sebebiyle tercih edilmeye başlandı. Bu hareketlilik son iki yılda zeytinlik ve köy alanlarında yaklaşık %30 değer artışına sebep oldu. Söz konusu köy alanlarına yakın konumda bulunan zeytinliklerin satışları 8-12 TL/m² aralığında gerçekleşiyor. Köy alanlarında alınacak köy evlerinin de bakım durumlarına göre 50.000-80.000 TL aralığında gerçekleştiği biliniyor. Söz konusu köylerin, bölgenin ismi son zamanlarda oldukça duyulan Geyikli Beldesi’ne yakın konumda olması sebebiyle, köy halkının tadilat ettiği ya da mevcut haliyle satışa çıkardığı, köy içinde konumlu evler sirkülasyonun artmasına yardımcı oldu.

  Ayvacık İlçesi Çanakkale İli içerisinde en yüksek turizm gelişme potansiyeline sahip ilçe olmasının yanı sıra, yüksek oksijen oranı, köy alanları içerisindeki taş evleri ve doğal yaşamı cazip kılan düzenli köy merkezleri bulunuyor. İlçenin batısında bulunan Koyunevi, Bademli ve Korubaşı Köyleri içerisinde köy içi mevkilerinde bulunan taş evleri son 2 yıl içerisinde %20-30 civarında artışla yıkık durumda bile olsalar satışları gerçekleşebiliyor. Bölgede bakım durumlarına göre 50.000-90.000 TL’ye kadar taş ev bulunabiliyor. Ayvacık İlçesinin güneyinde bulunan geniş deniz manzarası ve bakımlı köy merkezine sahip Büyükhusun, Sazlı, Kozlu Hüseyinfakı, Ahmetçe köyleri yüksek gelir düzeyine sahip kesim tarafından tercih edilen bölge olarak son 5 yılda gelişme gösterdi. Özellikle Büyühusun Köyü’nde yapılaşma büyük ölçüde tamamlanmış olup genel yapılaşma üst gelir grubuna ait nitelikli konut olarak gelişme gösterdi. Köy, özellikle 2005 yılında Ağa Han Mimari Ödülü kazanan tasarıma sahip villa ile adını duyurmuş olup sonrasında da betonarme taş ev konseptli yapılar imal edildi. Bölgede son 2 yıl içerisindeki gayrimenkul fiyatlarındaki gelişme, yaklaşık %30-40 dolaylarında gerçekleşmiş olup köy içi mevkilerinde arsa fiyatlarının arsa büyüklüklerine ve deniz manzaralarına göre 350–500 TL/m² fiyatlardan satıldığı biliniyor. Sazlı, Kozlu, Hüseyinfakı ve Ahmetçe köyleri; Büyükhusun köyünün yarattığı rüzgardan nasibini almış olsa da henüz köy içi mevkiinde konumlu taşınmazların alım satım rakamları 150–250 TL/m² aralığında gerçekleşiyor. Bölgede köy içinde yıkık veya bakımlı durumda taş evlerin alım satımları da yapılabiliyor.
  Ayvacık ilçesinin kuzey doğusunda bulunan ve Küçükkuyu Sahiline yakın konumu, temiz havasıyla orta yaş üzeri orta ve üst düzey gelir grubu tarafından tercih edilen Adatepe, Yeşilyurt ve Küçükçetmi Köyleri doğa turizmi olarak adlarının duyulması sonrasında konut olarak kullanılmak amacıyla satın alınan köy içi mevkiindeki taş evlerin restorasyonuyla da konut üretimine konu oldu. Bölgede halen boş köyiçi arsaları bulunmakta olup yapılı taşınmazların yaklaşık 5.000-6.000 TL/m² birim fiyatlarla satışları gerçekleşiyor. Arsa birim fiyatları arsa büyüklüğüne göre değişim gösterse de 500-700 TL/m² bedellerle satışlar yapıldığı biliniyor.

  Lapseki ilçesi dahilinde Çanakkale-İzmir yolu üzerinde konumlanmış olan meyve bahçeleri ve toprağın verimli yapısı sebebiyle meyve bahçeleri dahilinde çiftlik evi tarzı konut üretimleri ya da söz konusu bölgelere yakın konumda bulunan mahallelerde çiftlik evi amacıyla konut alımları söz konusu olmaya başladı. Bölgede konut kaliteleri düşük ve orta düzeyde birim fiyatları da 1.200-1.800 TL/m² aralığında gerçekleşiyor.

  Trakya Bölgesi’nde Gelibolu İlçesi bölgenin en büyük ilçesi olmakla birlikte denize yakın konumda bulunan kesimlerde Güneyli, Bolayır, Ilgardere, Sütlüce, Koruköy ve Adilhan köylerinde ikincil konut tarzı emlak sirkülasyonu görülmekte olup yapılar orta ve kötü inşaat kalitesine sahip. Özellikle Güneyli Bölgesi’nde yaklaşık 10-15 yıllık konutlar bulunmakta olup bölgede yeni konut üretimi bulunmuyor. Söz konusu köy yerleşik alanlarında ise halen yerli halkın konakladığı görülüyor.

  Bölgenin doğal ve tarihi yapısıyla tercih edilen ve bölge halkının büyük ölçüde değiştiği diğer bir ilçe Eceabat İlçesine bağlı Seddülbahir Köyü. Söz konusu köy sınırlarında hem Ege Denizi’ne cepheli sahili hem düzenli yapısıyla doğal ortam arayanların ve bölge meraklılarının son 2 yılda ikincil konut için tercihi olmaya başladı. Köy içinde bulunan arsaların geçmiş yıllara göre %10-15 lik bir artışla 250-350 TL/m² bedelle satılması; seyrek de olsa eski köy dokusundan kalan evlerin el değiştirmesi söz konusu. Bölge dar yollar ile ulaşımın sağlanması ve tanınırlığının yüksek olmaması sebebiyle halen doğal yapısını koruyor.
  Eceabat İlçesi sınırlarında bulunan “Bigalı Köyü Tarihe Saygı Projesi” kapsamında bir ulusal firmanın da desteği ile orjinaline uygun olarak yenilendi. Atatürk’ün evinin de bulunduğu köyde çiftlik evleri, köy içi restore edilmiş taş evler olmak üzere doğal yaşam tercih edenlere yönelik bir çok alternatif bulunuyor. İlçenin doğusunda Bigalı Köyü’nün kuzey doğusunda ve doğal yapısıyla benzer özellikleri taşıyan Yalova Köyü, Uzunhızırlı Göleti’ne yakın konumu sebebiyle tercih edilmeye başlanan cennet köşelerden. Köy sınırları içinde tarlaların 10-15 TL/m² aralığında satılmakta olup bölgede şehir dışından edinilen gayrimenkul oranı yıllar içinde artıyor.