KPMG Türkiye, altı sektörde Türkiye ekonomisini mercek altına alıyor

KPMG Türkiye’nin Sektörel Bakış Raporu'na göre konut sektörü 2017'de de ekonominin lokomotifi olmaya devam edecek.

KPMG Türkiye ’nin yılda iki kere yayınlamayı planladığı ve inşaat, otomotiv, telekomünikasyon, enerji, bankacılık ve endüstriyel üretim sektörlerini değerlendirdiği Sektörel Bakış serisinin ilkinde, sektörlerin 2016 yılı performansları değerlendiriliyor ve sektörlerle ilgili 2017 öngörüleri yer alıyor.

2016’nın hem dünya hem de Türkiye ekonomisi için kolay bir yıl olmadığına değinen rapora göre; siyasi karışıklıklar, döviz kurlarındaki dalgalanmalar, Brexit ve ABD başkanlık seçimleri gibi tüm dünya ekonomisine yön veren olaylar ülkemiz ekonomisini de etkiledi. Türkiye ekonomisinin lokomotifi sayılan sektörler de tüm bu hareketlilikten nasibini aldı; kimi sektörler olumsuz etkilenirken kimileri ise beklenmedik şoklara karşı büyümeye devam etti.

Gerek dünya gerekse Türkiye ekonomisinde yeni şoklar olmazsa daha iyimser bir yaklaşım sunan rapora göre; 2017’de konut pazarındaki talep kaynaklı potansiyel ve kentsel dönüşüm projeleri sayesinde, konut sektörü ekonominin lokomotifi olmaya devam edecek. Dövizdeki ve faiz oranlarınadaki değişime bağlı olarak talepte yaşanabilecek bir gevşemeye karşılık kimi yatırımcının beklemeye geçilebileceği düşünülüyor.

Raporu incelemek için tıklayın.