“Dubai Mall’u bir yılda Türkiye nüfusu kadar kişi ziyaret ediyor.”

  Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) tarafından düzenlenen IX. AVM Yatırımları Konferansının açılış konuşmasını T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AYD Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü ve Emaar Türkiye Pazarlama Satış ve Kiralama Kıdemli Direktörü Arzu Uludağ Elazığ yaptı.

  Arzu Uludağ Elazığ, Emaar Türkiye

  Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) tarafından SOYSAL işbirliği ile düzenlenen IX. AVM Yatırımları Konferansı 9 Mart’ta gerçekleşti. T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katıldığı konferansın açılış konuşmasını AYD Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü ve Emaar Türkiye Pazarlama Satış ve Kiralama Kıdemli Direktörü Arzu Uludağ Elazığ yaptı.

  T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci; “Perakende, sürdürülebilir ticaret ve ekonomik kalkınma için en önemli sektörlerden birini oluşturuyor. Perakende sektöründe 2015 sonu itibari ile yaklaşık 700 bin işletme bulunuyor ve bu rakam tüm işletmelerin %26’sını temsil ediyor. Perakende sektörü ve AVM’ler iç içe ayrılmaz bir parça halindeler. AVM’ler ve perakendecileri aile olarak kabul etmek lazım. Bu ailenin bir ferdinin ayağının tökezlemesinin diğer aile bireylerini de etkilediğini en iyi AVM yatırımcıları bilir. Biz ne perakende sektörünü ne AVM’leri ne de diğer esnafı ihmal edeceğiz. Bizde alışveriş kültürü çok eskidir. Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı dünyanın ilk alışveriş merkezleridir. AVM’ler Batı’dan gelmedi, bizim kültürümüzde hep vardı” şeklinde konuştu.

  Tüfenkci: “AVM’ler kayıt dışını önüne geçiyor, vergi kayıplarını önlüyor, kayıtlı istihdamla işçi sağlığı ve güvenliğini temin ederek ekonomimize katkı sağlıyor”

  Bakan Tüfenkci konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün alışveriş merkezlerinde büyük mağazalar, ticaret hacminin artması, kayıt dışılığın önüne geçilmesi, vergi kayıplarının önlenmesi, kayıtlı istihdamla işçi sağlığı ve güvenliğinin temin edilmesi gibi konularda ekonomimize önemli katkılar sağlamaktadır. Önümüzdeki dönemde de alışveriş merkezlerinin önemi artarak devam edecektir. İnsanların alışveriş etme biçimlerinin değişmesiyle birlikte perakende sektöründe de yeni gelişmeler yaşanacaktır. Gelecekte belki AVM’lerde değişiklik olacak, ihtisas AVM’leri, sosyal yaşam alanlarını zenginleştiren AVM’ler dikkat çekecektir.”

  Hulusi Belgü: Ortak giderler konusunda perakendeci ve AVM yatırımcısı arasında bir orta yol bulunacağına inanıyoruz.

   

  Konferansın açılış konuşmasını yapan AYD Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü, perakende sektörünün AVM yatırımcısı, yöneticisi, perakendecisi, mağazaları, markaları, üreticileri, tedarikçileri ve çalışanları ile bir bütün ve kocaman bir aile olduğunu vurguladı. Belgü: “Bu büyük ailenin tek bir üyesinin yaşayacağı zor durumun bütün aileyi etkileyeceğinin bilinci ile hareket ettik. AVM Yatırımları Konferansı’nın çıkış noktası da aslında bu bakış açısı oldu. Sektörümüzü daha ileriye taşımak için yapabileceklerimizi konuşmak, yaşadığımız problemlere kalıcı çözümler getirmek, dünyada perakende sektörünün trendlerini değerlendirmek ve yol haritamızı çizmek için bugün buradayız” dedi.

  AVM’ler hakkında rakamsal bilgileri paylaşan Belgü, AYD bünyesindeki 124 AVM’nin 53,5 milyar Dolar’lık yatırımı bulunduğunu aktararak, Türkiye’ye gelen yabancı sermaye yatırımının %10’unun AVM’lerle girdiğini söyledi. AVM’lerde 2016’da 100 milyar TL’lik alışveriş yapıldığını dile getiren Belgü, ciroların 2017’de 110 milyar TL’ye 2023’te ise 200 milyar TL’ye çıkacağı öngörüsünde bulundu. Belgü, AVM sayılarına bakıldığında 2023’te 475’e, kiralanabilir alanın ise 15 milyon m²’ye ulaşmasını beklediklerini söyledi.

  Sektörde yaşanan problemlere çözüm önerileri getiren Hulusi Belgü şöyle devam etti: “AVM yatırımları yapılırken yatırımcılarının çok ciddi KDV alacağı birikiyor. Burada devletimiz bize yardımcı olabilirse bu gelirden elde ettiğimiz -tabi ki önce tahsil ettiğimiz için faiz avantajımız olacaktır- bunu perakendeci ile her zaman paylaşmaya hazırız. Aynı şekilde perakendecilerimizin ödediği kiraların KDV miktarının tekrar gözden geçirilmesinin hepimiz için faydalı olacağını düşünüyoruz. Son günlerde sektörümüzde çok konuşulan ortak giderler konusunu gündeme getirmek istiyorum. Bu konuyla ilgili hem perakendeci hem de AVM yatırımcısını memnun edecek şekilde yeniden düşünüleceğine ve bir orta yol bulunacağına inanıyoruz. Doğru olduğuna inandığımız sistem, tüm dünyada uygulanan daha önce de federasyonda 5 dernek tarafından imzalanan sistemdir. Hep söylüyoruz AVM’leri biz banka kredisi ile yapıyoruz. Banka bizim ayrılmaz bir parçamız. Bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor, kur fiksleme, vade uzatılması gibi konular konuşuluyor. Ancak öncelikle bankaların da tavsiye ettiği perakendecinin hedge ile dövizdeki dalgalanmaya karşı kendilerini korumaları. Yoksa biz de TL’ye dönmeyi arzu ederiz ama bunun tek muhattabı biz değiliz, bankalar da bu konuda önemli.”

  Arzu Uludağ Elazığ: 2023’e kadar kendi yabancı ziyaretçi oranımızı %10’a çıkarmak istiyoruz

  Emaar’ın Dubai Mall için geliştirdiği ve yüksek başarı elde ettiği müşteri deneyimini şimdi de Emaar Square Mall’la İstanbul’a taşıyacağını kaydeden Emaar Türkiye Pazarlama Satış ve Kiralama Kıdemli Direktörü Arzu Uludağ Elazığ ise; “Neredeyse Türkiye nüfusu kadar, yani yılda 80 milyon kişi, Dubai Mall’u ziyaret ediyor ve Dubai, dünya haritasında bir destinasyon haline geldi” dedi. 350.000 m² kiralanabilir alanda, dünyanın önde gelen gayrimenkul geliştirme şirketi Emaar Properties’in deneyimini Nisan’da açılacak Emaar Square Mall’a taşıyacaklarını ve ülkenin bugününe ve geleceğine güvenerek iddialı hedefler koyduklarını söyledi. Uludağ ayrıca “Emaar Türkiye olarak, Emaar Square Mall’a yılda 25 milyon ziyaretçi bekliyoruz. Dakikada 100 kişi Emaar Square Mall’un kapılarından geçecek. Sanılanın aksine, Türkiye ve İstanbul, alışveriş merkezlerine henüz doymadı. Ayrıca hedeflerimizi sadece iç tüketimden beslenerek yapmayacağız. Şu anda AVM’lerde yabancı ziyaretçilerin oranı ortalama %2. Dubai deneyimine güvenerek, kendimize önemli bir hedef koyduk: 2023’e kadar kendi yabancı ziyaretçi oranımızı %10’a çıkarmak istiyoruz,” dedi.