Sektör ilk çeyreği nasıl geçirdi?

Colliers International Türkiye’nin hazırladığı Türkiye Gayrimenkul Pazarı 1. Çeyrek Değerlendirme Raporu’na göre; inşaat sektörünün küresel ekonomideki payının GSYH’nin %10- 12’si civarında olduğu göz önüne alındığında, sektörün önümüzdeki dönemde, kentsel dönüşüm çalışmaları ve büyük altyapı projeleri ile birlikte büyümesini sürdürmesi ve ekonomide daha yüksek bir paya sahip olması bekleniyor.

Colliers International Türkiye, ülkemiz gayrimenkul sektörünü; ekonomi, İstanbul ofis piyasası, İstanbul ve Yakın Çevresi Endüstriyel Piyasası, Otel Piyasası, İstanbul Perakende Piyasası, İstanbul Konut Piyasası başlıkları altında Türkiye Gayrimenkul Pazarı 1. Çeyrek Değerlendirme Raporu’nda inceledi.

Ekonomide canlanma yılın ikinci yarısına
2017 Nisan ayında anayasa değişiklik paketinin oylamaya sunulacak olması sebebiyle yılın ilk yarısında politik belirsizliklerin artmasının ekonomik aktivite ve özel tüketim harcamalarını olumsuz etkilemesi bekleniyor. Beklenenden kötü geçen 2016 yılının ardından politik belirsizliklerin yılın ikinci yarısında azalacağı ve iç talebin ılımlı bir şekilde artmaya başlayacağı tahmin ediliyor.

Yen ofis stoğu Kozyatağı/Ataşehir Bölgesi’nde
İstanbul’daki A sınıfı toplam spekülatif kiralanabilir ofis stoku mal sahiplerinin kullandığı binalar dışarda bıraktıldığında 2017 yılı ilk çeyreğinde 2.152.680 m²’ye ulaştı. Önümüzdeki iki yıl içerisinde İstanbul A sınıfı kiralanabilir ofis arzına eklenecek 1.083.240 m² ofis alanının %39’u Kozyatağı/Ataşehir Bölgesi’nde, %25’i MİA’da, %25’i Kağıthane/Cendere’de, %6’sı Ümraniye’de, %3’ü Maslak’ta ve %3’ü de İstanbul Doğu Bölgeleri’nde inşa edilecek.

Endüstriyel kiralar düştü
İstanbul ve yakın çevresi endüstriyel piyasasında toplam arzın %88’ini mevcut kiralanabilir/satılabilir stok, %3’ünü inşaat aşamasındaki projeler ve %8’ini planlama aşamasındaki projeler oluşturuyor. Kiralarda, 2017 ilk çeyreğinde, 2016 dördüncü çeyreğine göre %1 ile %5 arasında bir düşüş gözlendi. Bu duruma kiralamaların genellikle ABD Dolar kuru üzerinden yapılması ve kurun artması ile fiyatların mal sahipleri tarafından aşağı çekilmesi neden oldu.

Politik gelişmeler en çok otel piyasasını etkiledi
Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, 2016 yılında bir önceki yıla göre Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayıları %30, İstanbul’a gelen yabancı ziyaretçi sayıları da %26 oranında düşüş gösterdi. Doluluk oranları 2015 yılına göre %15,2 oranında azalmışken ortalama oda fiyatları %25 oranında gerileme gösterdi. Oda fiyatlarındaki gerileme politik gelişmeler, yakın coğrafyadaki gelişmeler ve jeopolitik risklerin artmasından kaynaklandı.

Perakende piyasası her şeye rağmen büyüdü
2017 yılı ilk çeyrek itibariyle Türkiye genelinde hizmet vermekte olan 366 AVM’nin toplam kiralanabilir alanı 11.265.662 m² büyüklüğüne ulaştı. 2016 yılında ve 2017 yılının ilk çeyreğinde kiralanabilir alanda %8.2’lik artış yaşandı. 1.000 kişi başına düşen toplam kiralanabilir alan, 2017 yılı ilk çeyreği itibarıyla Türkiye geneli için ortalama 141 m² düzeyine ulaştı. 2017 yılı sonuna kadar toplam 13 ilde, 29 yeni AVM açılması bekleniyor.

Yeni konut üretimi üst gelir grubunu hedefledi
İstatistiki veriler göre 2016 yılında İstanbul’da satılan konut sayısı düşmesine rağmen, konut üretimi ve konut fiyat endeksi arttı. Konut fiyat endeksinde süregelen bu artış, üretilen konutlarda üst ve üst-orta gelir gruplarının hedeflendiğini gösteriyor.

Raporu incelemek için tıklayın.