Nurol GYO’dan permakültür açılımı

  Nurol GYO, ağırlıkla finansal rakamların, proje boyutlarının ve proje konumlarının tartışıldığı sektöre yaklaşımını, tüm paydaşlarının katıldığı bir toplantıyla kamuoyuna duyurdu. Toplantıda konuşan Nurol GYO Yönetim Kurulu Üyesi Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan, amaçlarının, projelerinde yaşayan insanların mutlu, huzurlu ve sağlıklı bireyler olmalarına katkı sağlamak olduğunu hatırlatarak üç farklı konsept ifade etti: “Nurol GYO olarak, gün ışığını iç mekanlara maksimum taşımaya yönelik çözümümüz “N-Light” (Nurol Işık Çözümü), insanlara ferah hissettirecek iç ve dış mekan tasarım çözümümüz “N-Space” (Nurol Hacim Çözümü), doğayla uyumlu bir yaşam kültürünü oluşturan çözümümüz “N-Green”i (Nurol Doğa Çözümü) bilimsel verilerle ortaya koyuyoruz,” dedi.

  “Permakültür sayesinde ‘tüketicilikten türeticiliğe’ terfi edeceğiz”

  Doğa ile daha uyumlu yaşanılabilecek bir yapı kültürü oluşturmayı hedeflediklerini belirten Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan, “‘N-Green’ (Nurol Doğa Çözümü) ile projelerimizde kaynakların kullanımını en aza indirecek yöntemler uygularken, yapılarımızda, toprağa dokunan komşularınızla sosyalleşebileceğiniz bahçeler yaratıyoruz. Permakültür; sürdürülebilir insan yerleşimleri kurgulayabilmemizi sağlayan bütünsel bir tasarım bilimidir. Permakültür; yeryüzüne, insana özen gösterir, verimli kaynak kullanımını sağlar. Permakültür sayesinde insanlar tüketicilikten türeticiliğe (Üretici+Tüketici) terfi edebilir. Biz, permakültür uzmanlarımızla beraber insanla doğayı buluşturan Eko-Yerleşkeler oluşturuyoruz” açıklamasında bulundu. Kılıçaslan, N-Green çözümünün projelerde permakültür atölyeleri, kent bahçeleri, atalık tohum paylaşımı, etkin kaynak kullanımı, geniş peyzaj alanları, doğal malzeme kullanımı, “Leed Gold Sertifikası” kriterlerine uyum, elektrikli araba şarj üniteleri, bisiklet park alanı ve bisikletliler için duş üniteleri olarak hayata geçirildiğini söyledi.

  “Sektöre biçilen elbiseyi giymeyi kabul etmiyoruz!”

  İnsanların ihtiyaçlarının dört duvar olmadığını belirten Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan, “Gayrimenkulü sadece bir yatırım aracı olarak görmek çok yanlış. Bu işin özünde insan olduğunu unutmamak lazım. Yaşadığımız ev veya çalıştığımız ofis bir sığınaktan daha ötesi. Dünyada yapılan birçok araştırma; doğal gün ışığının, vücudumuzdaki serotonin ve melatonin hormonlarının üretimleri üzerinde direkt etkisi olduğunu kanıtlıyor. Bu hormonlar; mutluluk, duygu durumu, depresyon, yaratıcılık, iş verimliliği, dikkat, sosyal ilişkilerimiz ile iştahımızı belirleyen ana etkenler. Günlük hayatımızın %80’ini geçirdiğimiz iç mekanlara güneş ışığının yeterince taşınması bu yüzden hayati bir öneme sahip” diye konuştu.

  N-Light ile “Avrupa Işık Standartları” Nurol projelerinde
  Gün ışığını iç mekanlara maksimum taşımaya yönelik çözümleri “N-Light” ile ilgili de detaylı bilgiler veren Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan, “N-Light çözümümüz ile gün ışığını iç mekanlarımıza verimli bir şekilde taşırken yapay ışık ve ısıtma maliyetlerimizi düşürerek bütçe dostu bir yaklaşım göz ettik” açıklamasını yaptı. N-Space çözümünü tanıtırken ise Kılıçaslan, sadece metrekare yaklaşımı ile değil insanı ferah hissettirecek hacim (metreküp) yaklaşımıyla hareket ettiklerinin altını çizdi.