Ofis pazarında koşullar kiracıdan yana

Propin’in İstanbul Ofis Pazarı Genel Bakış 2017 Birinci Çeyrek Raporu’na göre sektör ilk çeyreği hareketli geçirdi. Kira ortalamalarında geçen yılın aynı dönemine göre düşüş yaşanırken, A sınıfı ofis stoku büyümesinde yavaşlama gözlendi.

İstanbul ofis piyasasına dair güncel bilgi, analiz ve öngörülerin yer aldığı, Propin tarafından yılda 4 kez hazırlanan, “İstanbul Ofis Pazarı Genel Bakış” raporunun 2017 yılı ilk çeyrek sayısı yayınlandı. Rapor kapsamında, lokasyon ve kullanıcı profilleri dikkate alınarak oluşturulmuş 12 ofis bölgesi inceleniyor.

Rapora göre, İstanbul Ofis Pazarı referandum sonucunu bekleme kararı alan firmalara rağmen 2017 birinci çeyrek dönemi tempolu geçirdi. Dövizdeki dalgalanma, sürdürülebilir güven ortamının oluşamaması, mal sahipleri üzerinde, kontratların TL’ye çevrilmesi yönünde yoğun bir baskı yarattı. Bu baskı özellikle inşaat finansmanını döviz üzerinden yapan mal sahiplerine daha çok yansıdı.

İstanbul A sınıfı ofis stoku büyümesinde, 2017 birinci çeyrekte yavaşlama gözlendi. Zincirlikuyu-Esentepe-Gayrettepe’de yeni açılan Torun Center ve Quasar’ın stoku arttırması dışında, Merkezi İş Alanı – MİA’da yer alan diğer bölgelerde artış olmaması dikkat çekti.

Levent A sınıfı ofis binalarındaki boşluk oranı, 2017 birinci çeyrekte %22,9’a geriledi. Ümraniye’de müstakil bir binada kullanıcı olan Frito Lay’in, genel merkezini Levent Tekfen Tower’a taşıması en dikkat çeken işlemlerden biriydi. Levent’teki bir diğer çarpıcı işlem de, Alman Yemek Sepeti firmasının Ferko Signature’da 9.300 m²’lik ofis blokunu kiralaması oldu.

Geçen sene son çeyrek dönemini 27,6 Dolar kira ortalamasıyla kapatan MİA, bu çeyrek dönemde 26,9 Dolar’a geriledi. Ofis bölgelerinin genelinde, kira ortalamalarının, geçen çeyrek döneme kıyasla 1 Dolar değerinde düştüğü tespit edildi.

İstanbul A sınıfı ofis alanlarındaki rekabetçi pazar koşullarının, önümüzdeki dönemde de sürmesi bekleniyor. Bu durum, pazarda ticari koşulları kullanıcı lehine sonuçlanacak kiralama işlemlerinin devam etmesi anlamına geliyor. Ayrıca ekonomik ve siyasi sebeplerle stok büyümesindeki yavaşlamanın süreceği öngörülüyor.

Raporu incelemek için tıklayın.