Antalya’nın yeni merkezine doğru

Sur Yapı'nın Antalya Kepez-Santral Bölgesinde üstlenmiş olduğu kentsel dönüşüm projesi için ön talep toplanmaya başladı.

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, inşaatı Haziran ayında başlaması planlanan Antalya Kepez-Santral Bölgesindeki kentsel dönüşüm projesine dair bilgi verdi. Projede 1.300.000 m² alanda 5.000’i hak sahiplerinin olmak üzere yaklaşık 19.000 konut yer alıyor. Geri dönüşüm metoduyla çalışılan projede araziden çıkarılan hafriyat geri dönüştürülerek proje yapımında kullanılacak: “Projede bir dönüşüm tesisi kuruldu. Oradan çıkan molozlar dönüştürülüp yolların altyapılarında dolgu malzemesi olarak kullanılıyor. Böylece çevresel atıklar oluşmuyor. Ayrıca arazide bulunan 10.764 ağaç da sökülüp, markalanarak fidanlıkta muhafaza altına alındı. Koruma altına alınan 5.135 zeytin, 2.888 narenciye, 1.767 nar ağacı ise peyzajda kullanılacak. Öte yandan proje alanından çıkan 114 ton odun ve ahşap, yakacak olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.” Bölgede yaşayan sokak hayvanları için de bir yaşam alanının oluşturulacağı bilgisi verildi.

İlk iki günde 24 ilden ön talep

Ön talep sürecindeki ilgiden memnun olduklarını vurgulayan Altan Elmas: “Projemizde çok kısa bir süre önce ön talep toplamaya başladık. Antalya, İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Eskişehir, Konya, Afyon, Isparta, Balıkesir’in de aralarında bulunduğu toplam 24 ilden şimdiye kadar yoğun talep aldık. Antalya özelinde ise Muratpaşa (Merkez), Kepez, Konyaaltı ve Manavgat başta olmak üzere 13 farklı ilçeden talep aldığımızı söyleyebilirim. Ayrıca yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarımızdan da talepler alıyoruz. Antalya, bütün Türkiye’nin ve yurtdışında yaşayan herkesin ikinci evini almak istediği şehrimiz. Bu durumu ilk gelen taleplerden çok net müşahede ettik. Rus turistlerin konut alımında da Antalya önemli bir pazar,” dedi.

“Rusların konut alımını bu projeyle tekrar harekete geçirmek istiyoruz”

Elmas; “Rusların konut alımını bu projeyle tekrar harekete geçirmek istiyoruz. Öte yandan İranlı turistlerin de ilgisini çekeceğimizi düşünüyorum. Projemiz hem konum hem de olanakları itibariyle yabancılar için karlı bir yatırım olacak. Türkiye’nin en önemli uluslararası markalarından Antalya’da proje için ön talep bırakanlar ilk fiyat avantajı ve öncelikli ev seçme hakkına sahip olacaklar,” dedi.