Akfen Holding’den TAV hisse devrine dair açıklama

  TAV’daki payının devir karşılığı olarak şirkete 160 milyon Dolar'lık nakit girişi sağlayacak olan Akfen, bu miktarı Türkiye’de yapacağı yatırımlarda kullanacak.

  Akfen Holding, 1997 yılında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) tarafından yapılan İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Yap-İşlet-Devret ihalesi ile temellerini attığı TAV Havalimanları Holding’de kalan %8.1’lik payı için Fransa merkezli Aéroports de Paris Group’un (ADP) tamamına sahip olduğu TANK ÖWA alpha GmbH şirketi ile hisse devri anlaşması imzaladı. TAV’daki payının devir karşılığı olarak şirkete 160 milyon Dolar’lık nakit girişi sağlayacak olan Akfen, bu miktarı Türkiye’de yapacağı yatırımlarda kullanacak. Akfen, 2017 yılı başında 1,5 yılda tamamlayacağı 6.7 milyar Lira’lık yatırım paketini açıklamıştı. Toplamda 1.390 kişilik istihdam yaratacak bu paketin en önemli yatırım ayağını 3,9 milyar Lira’lık Isparta, Eskişehir ve Tekirdağ’daki şehir hastaneleri ve 2 milyar Lira’lık yenilenebilir enerji projeleri oluşturuyor. Yatırım ve istihdam paketine ilişkin detaylar ise şu şekilde:

  • Aralık 2016, Mersin Limanı Doğu Akdeniz Terminali, 650 milyon TL
  • Şubat 2017, Isparta Şehir Hastanesi, 1 milyar 150 milyon TL
  • Ağustos 2017, Menzelet, Kılavuzlu, Çalıkobası, 1 milyar 400 milyon TL
  • Ekim 2017, Güneş Enerji Santrali, 450 milyon TL
  • Aralık 2017, Eskişehir Şehir Hastanesi, 1 milyar 750 milyon TL
  • Aralık 2017, Rüzgar Santrali Yatırımları, 200 milyon TL
  • Aralık 2017, Öğrenci Yurt Yatırımları, 135 milyon TL (Isparta ve Kütahya) ve Diğer Yatırımlar
  • Nisan 2018, Tekirdağ Şehir Hastanesi, 1 milyar TL Toplam 6 milyar 735 milyon TL

  “20 yıllık TAV macerasının ilk perdesi kapanıyor”

  Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, TAV’daki hisselerinin Aéroports de Paris Grup’a devri ile ilgili şunları söyledi: “1997 yılında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün (DHMİ) İstanbul Dış Hatlar Ter“20 yıllık TAV macerasının ilk perdesi kapanıyor”minali Yap-İşlet-Devret ihalesini kazanmamızla başlayan 20 yıllık TAV maceramın birinci perdesi burada kapanıyor. Aéroports de Paris şirketinin de yapmış olduğu açıklamadaki gibi, kurucusu olduğum TAV Havalimanları Holding’de bugün itibariyle Akfen Holding hisseleri gerekli prosedürlerin tamamlanmasına müteakip ADP’ye devredilecek. Kuruluşunda ortağımız olan ve 20 yılı sorunsuz bir şekilde tamamladığımız Tepe İnşaat Sanayi Anonim Şirketi’ne ve yol arkadaşım TAV Havalimanları Holding CEO’su Sani Şener nezdinde tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor, başarı dolu bir iş hayatı diliyorum.”