İstiklal Caddesi’nde tutunmaya çalışan bir kültür yapısı

Beyoğlu'nun köklü kültür yapılarından Beyoğlu Sineması'nın maddi nedenlerden ötürü kapanacağı açıklanmasına rağmen kamuoyunun desteği kapanma sürecini durdurdu.

Beyoğlu Sineması, mevcut borçlarını kapatmak ve işletmeyi yaşatmak için geliştirdiği sadakat programını tanıttı. 3 Temmuz’da gerçekleşen basın toplantısıyla birlikte, sadakat programını oluşturan ve seyircilere belirli sayıda bilet hakkı sunan Beyoğlu Sineması Kartı da satışa sunulmuş oldu.

İstiklal Caddesi’nin tarihi sinema salonlarından Beyoğlu Sineması mali sıkıntılar nedeniyle geçtiğimiz ay kapanacağını duyurmuştu. Sinemanın web sitesinden yapılan açıklamada “Uzun zamandır; tekelleşen dağıtım ve gösterim zincirleri arasında, bağımsız kalarak ayakta durmaya çalıştık,” diye başlayan açıklamada: “Sabit giderlerimizi karşılayamaz hale geldiğimiz dönemde, değişen sinema teknolojisini kurmamız mümkün olmadığından Beyoğlu Sineması 2013 yılında kapanıyordu. Başka Sinema, destek oldu ve fedakarlık yaptı. Bugünlere geldik. Ama hala sabit giderlerimizi karşılayamıyoruz. Sponsor aradık, bulamadık. Giderleri düşürmeye çalıştık, olmadı. Bu koşullarda, 1989’dan beri Beyoğlu Sineması ile bir renk katma çabamızı sürdürmek imkansız hale geldi. 30 Haziran’da Beyoğlu Sineması kapanıyor. Kabullenmemizin mümkün olmadığı, tek renkliliğe gidişten kurtulmanın yolunu bulanlar da olacaktır, umarız,” ifadeleri kullanılmıştı.

Ancak sinema yazarlarının ve kanaat önderlerinin çağrısının ardından kamuoyunun desteği ile sinema yönetimi, kapanma sürecinin durdurulduğunu açıkladı. Geliştirilen sadakat programının sinemanın ayakta kalmasına yardımcı olması bekleniyor.

2013 yılında da benzer sebeplerle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Beyoğlu Sineması, bağımsız film dağıtıcısı M3 Film’in Kariyo ve Ababay Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen ‘Başka Sinema’ platformunun desteğiyle varlığını sürdürmeye devam etmişti.