Anasayfa YORUM Sınırın ardı

Sınırın ardı

Yurt dışı gayrimenkul yatırımları analiz edildiğinde ilk göze çarpan konu, gayrimenkullerin kira değerlerindeki artış. Bunun sonucu olarak da gayrimenkullerin amorti süresi çok daha kısa sürelere iniyor.

Son yıllarda Türk yatırımcıların yurt dışından gayrimenkul alımlarının arttığı gözlemleniyor. Bu alımlar vasıtası ile yurt dışındaki projeleri pazarlayanlar ve buna aracılık eden şirketlerin de yoğun bir şekilde otellerde ve farklı organizasyonlarda hizmetlerini ve projelerini müşteri kitlelerine sundukları görülüyor. Alıcılar yurt dışı yatırımlarını genel anlamda üç sebeple gerçekleştiriyor. Bunlardan birisi yurt dışından ev alıp oraya yerleşmek, ikincisi çocuklarının eğitimi için ileriye dönük bir yatırım yapmak ve üçüncü seçenek ise gayrimenkul alımına bağlı oturum iznine ve ileriki yıllarda vatandaşlık hakkına sahibi olabilmek.

Son dönemde, Avrupa’da bankaların düşük faiz sunmaları, döviz kurlarındaki volatilite, gayrimenkul geliştirme firmalarının krizden çıkmak için farklı ödeme seçenekleri sunmaları ve en önemlisi gayrimenkullerin geçmiş yıllara oranlara çok uygun fiyatlara pazarlanması yurt dışı yatırımlarını cazip hale getirdi.

Yurt dışı gayrimenkul yatırımları analiz edildiğinde ilk göze çarpan konu, gayrimenkullerin kira değerlerindeki artış. Bunun sonucu olarak da gayrimenkullerin amorti süresi çok daha kısa sürelere iniyor.

Türkler’in en çok alım yaptığı yerlerin başında Amerika Birleşik Devletleri geliyor. ABD’yi, İngiltere, Almanya, İspanya, Portekiz, Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya gibi ülkeler izliyor.

ABD’de de “Mortgage Krizi” sonrası gayrimenkul fiyatlarında aşağı yönlü hareket ülkedeki gayrimenkul yatırımlarının önünü açmıştı ve fiyatların normal piyasa değerlerine yaklaşması, satışların ve konut üretimlerinin artışına sebep olmuştu. Türkler’in de en çok alım yaptığı şehirler arasında New York ve Miami başta geliyor. New York, iş yaşamı açısından ön planda olması ve 24 saat canlı bir şehir ortamını sağlaması nedeniyle; Miami ise vergisel avantajları ve iklimiyle yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Genellikle bu bölgelerde %30 peşinat ile 30 yıl kredi vadelendirmesi sonucunda kira bedeli ile kredi ödemesi eş duruma gelebiliyor. Bazı bölgelerde de projelere bağlı olarak elde edilecek kira geliri kredi ödemesinden fazla olarak yatırımcıya ek gelir sağlıyor.

  • Bulgaristan’da konut fiyatlarının eski ve yeni konutlarda oldukça değişken olduğu gözlemleniyor. Örneğin başkent Sofya’nın merkezinde 2+1 yeni projedeki daire için 100.000 Avro ödenmesi gerekiyor. Ancak eski dairelerde 50.000 Avro bedeller ile alımlar yapabilmekte. Yeni daireler aylık 500-550 Avro bedelle kiralanabilmekte olup Sofya için gayrimenkul fiyat artışlarının son üç yılı incelendiğinde yeni projelerde Avro bazında %2 ila %5 arasında değiştiği gözlemleniyor.
  • Global krizden en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İspanya’da gayrimenkul alımına bağlı olarak vatandaşlık verilmesi gayrimenkul satışlarını hareketlendirdi. Barselona şehir merkezinde 3+1 daire 450.000-500.000 Avro gibi fiyatlarla satın alınabilirken, 2.000 Avro aylık bedel ile kiraya verilebilmekte. Şehir dışı lokasyonlara bakıldığında ise 1+1 daireler 130.000 Avro bedelle satılabilmekte ve 600 Avro bedele kiralanabilmekte.
  • İngiltere, Londra’da merkezi lokasyonda konumlu 1+1 daireye 550.000 Sterlin bedelle sahip olunabilmekte ve aylık 1.500 Sterlin kira geliri elde edilebilmekte. Ayrıca şehir merkezinden uzaklaştıkça gayrimenkul fiyatları düşüyor ve amorti süreleri daha uygun hale gelebiliyor. Örneğin Stevenage şehrinde 2+1 daire 250.000 Sterlin ödeyerek satın alınabilirken elde edilebilecek aylık kira geliri 1.000 Sterlin civarında.
  • Almanya’nın başkenti Berlin merkezde 200.000 Avro bedelle yeni projelerden 1+1 tipinde daire satın alınabilmekte ve bu daireler aylık 600 Euro civarında kiralanabilmekte. Şehir merkezinden uzaklaştıkça ise 1+1 daireler 100.000 Avro bedelle satın alınıp bu dairelerden 400 Avro aylık kira geliri elde edilebilmekte. Berlin konut sektörüne bakıldığında yabancı talebindeki artış ile geçtiğimiz yıla göre yıllık bazda %5-8 aralığında fiyat artışları yaşandığı görülüyor.
  • Ekonomik krizi henüz atlatamayan Yunanistan da Türk yatırımcıların en çok alım yaptığı ülkelerin başında geliyor. Türkiye’ye yakınlığı, son yıllarda artan Yunan Adaları turizmi ve fiyatların düşüklüğü, ülkede gayrimenkul yatırımlarının da olumlu etkilenmesine neden oldu. Atina’daki konut pazarına bakıldığında 2010 yılından beri sürekli düşüş eğiliminde olan fiyatlar 2016 yılı itibari ile az miktarda da olsa yükseliş eğilimi göstermeye başladı. Atina’da 100.000 Avro’ya alınabilen bir daire, ortalama 400 Avro bedelle kiraya verilebilmekte. Aynı şekilde Yunan Adaları’na da bakıldığında Mikonos Adası’nda 500.000 Avro bedelle villa satın alınabilmekte ve yıllık 30.000-35.000 Avro bedelle kiraya verilebilmekte.
  • Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai’de rezidans daireler daha çok talep görmekte iken şehir dışında yapılmış olan villalarda şehir merkezi fiyatlarının altında alım yapılabilmekte. Örneğin Palm Jumeirah’da 1+1 tipi daire satış fiyatı 450.000-500.000 Dolar aralığında iken aylık 2.000 Dolar bedelle kiraya verilebilmekte. Burj Khalifa’da ise 100 m² alana sahip daire 1 milyon Dolar bedelle satın alabilip ve 4.000 Dolar bedelle kiralanabilmekte.
  • ABD’de konut sektörünün yabancılar açısından en çok talep gördüğü yer Florida olarak öne çıkıyor. Orlando Bölgesi, Disney parkları ve NASA Kennedy Uzay Üssü sebebi ile çok sayıda ziyaretçi çekmekte, buradaki konut projeleri de ziyaretçilere kiralanabilmekte. 100.000 Dolar’a 2+1 110 m² alana sahip apartman dairesi veya 200.000 Dolar ila 250.000 Dolar aralığında bahçeli villa satın alınabilmekte. Apartman daireleri ise 550-600 Dolar bedelle kiralanabilmekte. Villaların kira bedelleri ise bölgeye ve projeye göre değişmekte olup genellikle 1.400-1.500 Dolar aralığında seyretmekte. Miami bölgesine bakıldığında ise fiyatlar artış göstermekte ve Miami Beach Marina bölgesinde rezidans fiyatları 6.000-9.000 Dolar/m² fiyatlarına ulaşmakta. New York Manhattan bölgesinde ise 1 milyon Dolar değerindeki daire aylık ortalama 3.500-4.000 Dolar bedelle kiralanabilmekte.
  • Macaristan başkenti Budapeşte şehir merkezinde 2+1 tipte bir daireler 70.000-80.000 Avro bedelle satın alınabilmekte ve 400-450 Avro bedelle kiraya verilebilmekte.