İkitelli Şehir Hastanesi, Project Finance International Awards’ta “Yılın PPP Anlaşması” seçildi

Rönesans Sağlık Yatırım’ın finansal kapanışını Temmuz ayında tamamladığı İkitelli Şehir Hastanesi, Thomson Reuters tarafından verilen Uluslararası Finans Proje Ödülleri'nde "Yılın PPP Anlaşması" seçildi.

Rönesans Holding’in grup şirketlerinden Rönesans Sağlık Yatırım, kamu-özel işbirliği (PPP) modeli kapsamında hayata geçirdiği projelerle adını duyurmaya devam ediyor. Holding çatısı altında, PPP yatırımları konusunda Türkiye’nin en önemli firmaları arasında yer alan Rönesans Sağlık Yatırım’ın bu kapsamda finansal kapanışını tamamladığı son proje, İkitelli Şehir Hastanesi olmuştu. Dünyanın en büyük hastaneleri arasına girmeye hazırlanan proje, şimdiden önemli bir ödülü de Türkiye’ye kazandırdı.

Proje, iş dünyasının en prestijli yayın organlarından Thomson Reuters’ın Project Finance International Awards (PFI – Uluslararası Finans Proje Ödülleri) kapsamında Avrupa’da “Yılın PPP Anlaşması” ödülünü kazandı. Thomson Reuters tarafından her yıl düzenlenen ve dünyanın en iyi projelerinin yarıştığı ödüller sahiplerine, 7 Şubat 2018’de Londra’da düzenlenecek törenle takdim edilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rönesans Sağlık Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu “Bugüne kadar finanse ettiğimiz tüm hastane projelerimizi tamamen yabancı kalkınma bankaları ve yabancı ticari banka grupları ile yaptık. 203 milyar JPY tutarındaki yatırımla inşası devam eden İkitelli Şehir Hastanesi de bunlardan biri. Yatırımın 163 milyar JPY’lik kısmı için finansal kapanış törenimizi bu yıl Temmuz ayında gerçekleştirmiştik. Projeye kredi verenler arasında Japonya’nın lider devlet ve özel bankaları ile ve diğer öncü finans kuruluşları yer alıyor. Bu anlaşmalar ve kazandığımız ödüller, ülkemize, projelerimize ve Rönesans’a güveni simgeliyor. Yabancı banka ve yatırımcı ortaklarımız ile beraber önümüzdeki dönemde de ülkemize yatırım yapmaya devam edeceğiz,” dedi.

Bu yılın Temmuz ayında finansal kapanış imza töreni gerçekleşen İkitelli Şehir Hastanesi, tamamlandığında dünyanın en büyük hastanelerinden biri olacak. Japonya’nın en büyük yatırım ve ticaret şirketlerinden Sojitz ortaklığı ile hayata geçecek hastane, 1 milyon m²’nin üzerinde inşaat alanı ve 2.700 yatak kapasitesine sahip olacak ve günde 23.600 hastaya hizmet verecek şekilde planlandı. Hastane ayrıca 2.000’den fazla sismik izolatörü ile tamamlandığında dünyanın en büyük sismik izolatörlü binası olacak. Bu sayede deprem sırasında ve sonrasında bile tüm operasyonel faaliyetlerini aksama olmadan yerine getirebilecek. 2020 yılında hizmete girmesi planlanan İkitelli Şehir Hastanesi Projesi, inşaat sürecinde aylık ortalama 6.000 kişiye, hastane tamamlandığında ise yaklaşık 10.000 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak.