Goodyear Genel Müdürlüğü: Yeni nesil ofis anlayışı

Köklü geçmişe dayanan tecrübesiyle dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Goodyear'ın Genel Müdürlük ofisini, tasarım ve uygulama süreçlerini üstlenen Sistema Teknolojik Yapı anlatıyor. Fotoğraflar: Gürkan Akay

Goodyear, Maslak Ofis Binası’ndaki yeni Genel Müdürlük ofisinde geçtiğimiz Mayıs ayında aktif olarak çalışmaya başladı. Sistema Teknolojik Yapı tarafından tasarım ve uygulama süreçleri tamamlanan projenin her aşaması, bina altyapı ve geometrisi dahilinde çok boyutlu yeni nesil çalışma anlayışı ve dinamik çalışan profili odağında incelikle planlandı.

Tasarım süreci, iki katta kurgulanan açık ofis alanları ve bireysel çalışma alanlarının esnek kullanımını hedef alan aktivite odaklı ofis yaklaşımı ile başladı. Tasarım ve devamında gelişen tüm süreçlerde, kullanıcı talepleri titizlikle göz önüne alınarak ihtiyaç programı dahilinde çalışan konforu maksimizasyonu üzerinden değerlendirildi. Dinamik ve çok amaçlı platform bir ofis yaşantısı talebine yönelik, açık ofis tipolojisinde beklenen yoğun ihtiyaç programı, maksimum gün ışığı faydası paralelinde odaklanma ve serbest çalışma alanlarının akıcı ve ahenkli kullanımı hedefleri sağlandı. Açık ve kapalı tavan detaylarında, farklı kot ve renkteki kontrast tavan malzemeleri ve bunlara entegre aydınlatma çözümleriyle gelişen mekansal derinlik anlayışına vurgu yapıldı.

Tüm merkez ofis çalışanları kullanımına açık serbest ve bireysel çalışma alanlarının servis alanlarıyla çalışma uyumu içinde yüksek kapasiteli toplantı alanları sağlandı. Çeşitli ölçeklerde ve farklı çalışma yoğunluklarına hitap eden, 8-10-12-16 kişi kapasiteli toplantı odaları ve 4 kişilik görüşme odaları yanı sıra bireysel çalışmaya olanak veren muhtelif adette tek kişilik telefon odası açık ofis içinde kurgulandı. 125 çalışan için yaklaşık 40 kişilik kapasiteye sahip sosyal alan, farklı malzeme bitişleri, ofisin diğer alanlarından ayrılan özel seperasyon fikri ve kitaplıkla entegre edilen oturma setleriyle ofisin öne çıkan çekim alanı olarak tasarlandı.

Ofis genelinde renk ve doku penetrasyonu odaklı malzemelerle görsel ve fonksiyon açısından hareketli bir mekan hissi hedeflendi. Sıcak bir ofis algısı için çekirdek çevresi depolama alanlarında ahşap, çalışma ve toplantı alanlarında fonksiyona yönelik (Açık ofis, toplantı odaları, telefon odası…) farklı renklerde halı, sosyal alanda karo mozaik, resepsiyonda seramik seçimleriyle farklı dokular oluşturuldu. Ahşap dokusu aynı zamanda sosyal alanda kumaş kaplı oturma birimleriyle entegre edilmiş özel imalat mobilyalarla, ofis alanlarında canlı bitkilerle tasarlanmış bölücü elemanlarla öne çıkarıldı. Tasarıma özgünlük katan kurumsal profil verileri farklı doku ve renk kurgularıyla ofis geneline yansıtıldı. Mekan özelinde ele alınan kurumsal duruş, ürünler üzerinden gelişen metaforik tasarım yaklaşımı ve kurumsal renklerle çekirdek çevresi sabit mobilyalarda, cam filmlerinde ve metal bölücü yüzeylerde görünür kılındı.

Mimari, mekanik, elektrik ve data projelerini kapsayan uygulama projesi şantiye süreci işveren işbirliği ve memnuniyetiyle yaklaşık 9 hafta gibi oldukça rekabetçi bir sürede tamamlandı. Tasarım ve uygulama süreçlerinin genel kalite ve başarısı kapsamında genel müdürlük ofisi en iyi Goodyear ofisleri arasında yerini aldı.