Projeleri zirveye taşımak

Sektör tecrübemiz, yaşam döngüsü maliyet analizi ile karar verme yetisinin yeterince öğretilmediğini ortaya koyuyor.

Türkiye emlak pazarında sekiz yılını dolduran bir firma adına, çok adaletli bir iş alma ortamında olunmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. TURKECO pazarda, verdiği fiyatı değil sürdürülebilirliği bir satış argümanı olarak kullanıyor. Ancak iş alma aşamasında, sürdürülebilirliği öne sürmesi firmanın işini zorlaştırıyor. İş dünyasında başlıca kültürel engellerden biri, işveren adına muhatap olduğunuz kişilerin kısa vadeli kilit performans göstergelerine (KPI’lar) ve bütçelere odaklanması. Halbuki işverenlerin uzun vadeli sonuçlara bakması ve aslında gerçekten yeşil bina yapıldığında kendilerinin de ödüllendirileceğini görmeleri gerek. Bu ödüllerin sonuçlarının çalışanlara da teşvik olarak paylaşımı kurgulanabilir. Bu fikir, belki de yeşil binalar yapmak için algılanan daha yüksek maliyetin genellikle daha yeşil binaların yaratılmasını engellediği inşaat sektörüne, yeni bir bakış açısı getirir.

Ancak sektör tecrübemiz, yaşam döngüsü maliyet analizi ile karar verme yetisinin yeterince öğretilmediğini ortaya koyuyor. Aslında, binanın ömrü boyunca maliyetlere bakıldığında, yeşil binalar çok daha karlı bir yatırım olarak öne çıkıyor. Böyle bir durumda, hangi işveren binasının en yeşil şekilde tasarlanıp yapılmasını istemez. Çoklu uzman taşeronlar kullanarak yürütülen yeşil bina sertifika çalışmalarında, daha yükse yeşil derece için en fazla kriteri yerine getirme kuralı var. Her bir uzmanlık alanının gerekliliği için neyin önemli olduğu konusu kapsamlı olarak açıklasak da sonuç hep fiyata bağlanıyor. TURKECO Sürdürülebilirlik Danışmanlık Şirketi, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) tarafından çıkarılan, şirketler arasında karbon ayak izi listesinde 2016 yılı sıralamasında 1. sıraya yerleşti. Sürdürülebilirliği şirketin yaşam tarzı olarak yaşatan firma işin stratejik yönünün tam anlamıyla bir parçası olduğu zaman en iyi sonuç alındığını dünya örneklerinden biliyor. 2009’larda tasarım ekipleri sertifika sistemleri ile ilgili çok az şey bilirken, bugün artık tasarım firmaları olması gerektiği gibi kendi bünyelerinde yeşil akreditasyonlu profesyoneller çalıştırıyor. İklim değişikliğinin gittiği yolu tersine çevirebilmek için sadece danışmanlık firmalarının değil, tüm yapı sektörünün iklim değişikliği ile mücadele edebilecek bilgilere sahip olması gerek. Tüm tasarım ekiplerine, gelecekteki dünyamız hakkında pratik bir bilgi vermek, böylece gelecekte bugün yaptıkları tasarımların işe yaramayacağını iyi aktarmak gerekiyor. Ancak iyi bir işveren bu değişikliğin yapılması için gereken bütçeleri ve insan kapasite artışını sağlayabilir.

Bu nedenle TURKECO olarak uluslararası tecrübemiz hızla artmakta. Kazakistan Hükümeti için tamamladığımız EXPO 2017 projesinin BREEAM Communities sertifika çalışması bölgedeki bir ilki gerçekleştirdi. Çimsa Afyon İdari Binasına alınan LEED PLATIN, MULTI AVM’ler için alınan BREEAM In Use Outstanding (Olağanüstü), Greenox EDGE sertifikası, TURKECO’nun en üst yeşil derecelerin firması olduğunu bir kez daha ispatladı. Biz projeleri en yukarıya taşımaya çalışmazsak, kim yapacak?