İnşaat sektöründe çevik dönüşüm 2. Dinamik İnşaat Yönetimi Zirvesi ile başladı

İstanbul Proje Yönetim Derneği tarafından bu sene 19.'su düzenlenen Dinamikler 2018 Uluslararası Proje Yönetim Kongresi kapsamında 14 Nisan’da Kozyatağı Hilton Oteli’nde “İnşaat Sektöründe Çevik Dönüşüm” temalı 2. Dinamik İnşaat Yönetimi Zirvesi gerçekleşti.

İstanbul Proje Yönetim Derneği (İPYD), inşaat sektöründe süregelen verimsizliğe modern yönetim yaklaşımları ile bir çözüm geliştirmek amacı ve AgileTurkey’in teknik desteği ile bir senedir yürüttüğü İnşaat Sektöründe Çevik Dönüşüm Projesi’nin uygulama sonuçlarını 14 Nisan’daki 2. Dinamik İnşaat Yönetimi Zirvesi’nde paylaştı. Sektörde farkındalık ve değişimi başlatmak amacıyla seminerler, eğitimler ve pilot projeler yürüten İPYD proje ekibi; müşteri odaklılık, kaizen kültürü, şeffaflık, değişime liderlik, güven, etkin zaman yönetimi ve yalınlık gibi değerlere dikkat çekti. Proje organizasyonunda dikey hiyerarşi yerine otonom takımları ve güçlü iletişimi ön planda tutmanın, uzun vadeli planlar yerine çevresel koşullara duyarlı kısa vadeli paketlerle öğrenip gelişerek ilerlemenin önemi aktarıldı.

Sektörün ilk Çevik Proje Yönetimi temalı organizasyonu, İPYD Başkanı İlke Bozkurt’un “İnşaat Sektöründe İnovasyon” konulu açılış konuşması ile başladı. Ardından Simon Orrell, küresel inşaat sektöründe giderek yaygınlaşan “Çevik Yaklaşım – SCRUM” uygulamaları ile kazanımları ve tasarla-yap ve yap-işlet-devret modeli mega projelerde kazanılan değerleri aktardı. Orrell, çevik yaklaşım uygulanan örnek projede zaman-kalite-maliyet performansını ve projenin daha büyük değer üretmekteki başarısını aktardı.

AgileTurkey ve ACM’in kurucularından Mehmet Yitmen, yazılım sektörünün benzer verimsizlik ve proje bittiğinde taleplere uyumsuzluk problemleri yaşadığından, müşteri ve takım odaklılıkla değişime uyumu projenin merkezine alarak nasıl bu sorunların üstesinden gelindiğinden ve bu deneyimlerin inşaat sektörüne nasıl ışık tutabileceğinden bahsetti.

Demet Demirer’in İnşaat Sektöründe Çevik Dönüşüm Projesi’nin hikayesini anlatmasının ardından bu kapsamında yürütülen 3 pilot projenin aktörleri olan Metal Yapı, Muum Mimarlık ve Yapı Merkezi; Alev Akın’ın moderatörlüğünde 3 ay boyunca gerçekleştirdikleri “scrum” pratiklerini ve uygulamanın iş yapış şekillerini nasıl etkilediğini aktardılar.

İPYD, aynı zamanda etkinlikte ilk defa bir inşaat sektörü etkinliğinde “startup” firma temsilcilerini misafir etmiş oldu: Demet Demirer’in yönettiği panel, inşaat süreçlerinde teknoloji kullanımı ile fark yaratacak çözümler geliştiren Indoora Kurucu Ortağı Emrah Deniz Kunt’u, Mavera firması kurucusu Burhan Gök’ü ve HızlıYOL Kurucu Ortağı Aydın Özçekiç’i misafir ederek inşaat sektöründe verimlilikte sıçrama yaratacak teknolojik fikir ve uygulamaları zirve katılımcıları ile buluşturdu.

Yapı Merkezi Genel Müdürü Özge Arıoğlu, “İnşaat Proje Portfolyo Yönetimi” başlıklı sunumunda farklı coğrafi ve politik koşullarda farklı kültürlerde paydaş ve takımlarla gerçekleştirilen mega projelerin bir arada etkin yönetilmesindeki organizasyonel yapılanmayı aktardı. Metal Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selami Gürel ise, gerçekleştirdiği hayal sınırlarını zorlayan dünya çapında ikonik projelerde; çevik proje yönetiminin; müşteri ile iş birliği, projenin değerini, başarısını artırmak üzere değişimi kucaklamak, takım ruhu ve interaktiflik gibi birçok değerini hali hazırda uygulayarak elde edilen başarıları aktardı.

Farklı bir içerikle inşaat sektöründe verimlilik ve mutluluk odaklı farklı bir bakış açısı yaratan “İnşaat Sektöründe Çevik Dönüşüm” temalı zirve Sn. Mehmet Yitmen’in ödüllü takım oyunu ile sona erdi.

Devam niteliğindeki oluşumları ve etkinlikleri takip etmek için, Sosyal Medyada AgileConstruction-tr hesaplarını, #underagileconstruction etiketini ve İstanbul Proje Yönetim Derneği’ni takip edebilirsiniz.