Esinlenmeler

42 Maslak lokasyonunun açılışına hazırlanan Kolektif House’un tasarım ekibi, Kolektif House Levent’in ayırt edici özelliklerinden olan iç mekan tasarımını oluştururken ilham aldıkları örnekleri paylaştı.

“Kolektif House Levent lokasyonumuzu tasarlarken ilham aldığımız birçok nokta var. Önceliğimiz üyelerimizin konforlu ortamlarda verimli bir şekilde çalışabilmeleri. Sıkıcı ve soğuk ofis ortamlarından farklı olarak üyelerimize mekan tasarımında yaptığımız küçük dokunuşlarla alışagelmiş yerlerden farklı bir alanda olduklarını hissettirmek istiyoruz. Gerektiğinde rahatça oturup, sosyalleşebilecekleri, fikir alışverişi yapabilecekleri, gerektiğindeyse konsantre olarak çalışabilecekleri ortamları sağlamaya çalışıyoruz. Amacımız; Kolektif House’dan içeri girdiklerinde baktıkları her köşede kendilerine ilham olacak bir şeyler görebilmeleri, severek üretip, paylaşabilmeleri. Farklı dokuların birbiriyle uyum içinde olduğu, kimi yerlerde blok renkleri kullanırken kimi yerlerde de yatıştırıcı soft renkleri kullanarak sıcak ve samimi bir mekan tasarlıyoruz. Bu tasarım sürecinde ilham aldığımız, tasarımlarını beğendiğimiz birçok yer var aslına bakacak olursanız. Ancak kendimize en çok yakın hissettiğimiz ve yakından takip ettiğimiz üç mekanı sayacak olursak; NeueHouse, Ace Hotel ve EMC2 Hotel diyebiliriz.”

Neue House

“Neue House, Amerika merkezli bir paylaşımlı ofis. Ace Hotel ise yine Amerika merkezli fakat Londra ve Kyoto gibi lokasyonları da olan uluslararası bir otel. EMC2 Hotel de yalnızca Chicago’da bulunan mimari tasarım olarak fazlasıyla beğendiğimiz bir yer. Saydığımız bu üç mekanın bizim için ortak özelliği ve esinlendiğimiz noktası; sıcak ve samimi bir atmosfere sahip olmaları. İç tasarımda yer verilen ahşap ve kadife materyallerin uyumu, ağırlıklı olarak kullanılan sıcak renk tonları ve tabii ki bir mekana canlılık katan bitkiler insana evindeymiş hissiyatı veriyor. Bizim de isteğimiz üyelerimize olabilecekleri en rahat şekilde çalışmaları, keyif ve huzur veren bir ortam sağlamak. Yeni açılacak olan Maslak lokasyonumuz için de çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Levent lokasyonumuzda olduğu gibi yine sıcak tonların hakim olduğu, huzur veren havadar ve ilham veren bir yer tasarlama yolunda hızla ilerliyoruz.”

Emc2 Hotel