Colliers: Dünya Kupası Moskova perakende pazarını %10-20 oranında besleyecek

Colliers International tarafından yapılan araştırmaya göre Dünya Kupası sırasında tüketici harcamalarında görülen artış kısa dönemli kiralama talebini arttırabilir.

Rusya Federal Turizm ajansı ve moskova Spor ve Turizm Departmanı’nın verileri, bu seneki Dünya Kupası’nın gerçekleştiği kentlerden biri olan Moskova’ya, turnuvanın gerçekleştiği 14 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında 1-1.5 milyon turistin geleceği yönündeydi.

Colliers’ın Haziran ayı başında duyurduğu analize göre etkinliğin Moskova ticari gayrimenkul pazarındaki boşluk oranlarına ciddi bir etkisi olacak. Perakende ve yeme-içme sektörlerinden gelecek kısa dönemli kiralama taleplerinde %10-20 oranında artış olacak.

Colliers Rusya Cadde Mağazacılığı Departmanı, konuyla ilgili “Dünya Kupası’ndan yararlanmak isteyen perakendecilerin turist akışının yoğun olduğu bölgelerdeki fırsatlara bakacağı ve 5-7 yıllık tipik sözleşmelerin aksine daha kısa, 3-5 yıllık kira anlaşmaları imzalama ihtimalleri yüksek,” açıklamasını yapıyor. “Büyüme ihtimali yüksek olan sektörlere gelirsek, yeme-içme sektöründen gelecek talebin %10 oranında artmasını ve kiracılar arasında payının %39’dan %41-42’ye çıkmasını bekliyoruz. Kozmetik ve spor ürünleri sektörleri de turistlerin yoğunlaştığı alanlar için rekabet halinde. Bu eğilim özellikle Moskova’da yoğunlaşıyor, hem turistler açısından öne çıkan bir nokta olması hem de önemli oyunlara sahne olacak olması nedeniyle.”