Living Lab, İstanbul’a yayılıyor

Şişhane Metro İstasyonu’nda inşası süren Living Lab - Zemin İstanbul’un bu yaz tamamlanarak hizmete girmesi hedefleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Birliği Müdürlüğü’nün Türkiye’de bir ilk olarak Başakşehir’de gerçekleştirdiği “Living Lab – Yaşam Merkezi” projesi, “Zemin İstanbul” adıyla İstanbul geneline yayılıyor. “Fikrin Varsa Zemin Hazır” sloganıyla girişimciliği ve yenilikçiliği destekleyecek Zemin İstanbul, yaratıcı fikir sahibi girişimcilere ve küçük işletmelere iş geliştirme imkanı sağlayacak. Şişhane Metro İstasyonu’nda inşası süren Zemin İstanbul’un bu yaz tamamlanarak hizmete girmesi hedefleniyor.

İBB’nin açıklamasına göre projenin merkezinde, yaratıcı fikir sahibi bireylere veya küçük işletmelere iş geliştirme imkanı sağlayacak gerekli her türlü donanım, yazılım, ekipmanın yer aldığı ofis ve atölye ortamı sağlamak var. Proje; İstanbulluların yeni ürün ve hizmetlerin gerçek katma değerlerini görmesini sağlayan bir deneyim, araştırma ve inovasyon ortamı da sunmayı hedefliyor. Özellikle fikri olan gençlere yönelik altyapı hizmeti sunacak Zemin İstanbul’da kuluçka, deneyim, etkinlik ve animasyon birimleri planlanıyor. İBB, birimleri aşağıdaki gibi açıklıyor:

Şehir bilimini odağa alan kuluçka merkezi

Kuluçka Merkezi’nde girişimciler; çeşitli eğitimler almanın yanı sıra, sektörel ve akademik tecrübeye sahip kişilerin oluşturduğu mentor havuzundan kendi ihtiyaçları doğrultusunda faydalanabilecek. İş fikirleri üzerinde çalışan katılımcılar, açık ve kapalı ofis alanını kullanabilecek. Girişimcilerin temel giderleri ve ofis gereksinimleri ücretsiz olarak karşılanacak. İsteyen girişimciler, ürettikleri prototiplerini test edebilmek, geri bildirim alabilmek için deneyim merkezi ile 3D yazıcı gibi gelişmiş modelleme ve tasarım ekipmanlarını kullanabilecek.

Bu sürecin sonucunda, girişimcilerin “Şehir Bilimi (Urban Science)” alanına odaklanarak İstanbul için yenilikçi ürün ve hizmetler ortaya çıkartması amaçlanıyor.

Deneyim merkezi

Deneyim Merkezi, gelişen yaşam şartlarında karmaşık halde sunulan çok katmanlı çözümleri algılamak için bir metodoloji sunacak. Kullanıcı deneyimi; kullanıcı arayüzü tasarımı ve ergonomi alanlarının yanı sıra, birlikte ürün/hizmet tasarlamaya kadar uzanan bir süreci kapsıyor. Deneyimleme süreci sonunda İstanbul için üretilecek ürün ve hizmetlerin vatandaşla birlikte oluşturulması/tasarlanması amaçlanıyor.

Eğitim ve etkinlik merkezi

Eğitim ve Etkinlik Merkezi, geleceği inşa edecek çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik 7-10 Yaş Maker ile 10-16 Yaş İleri Maker programlarını içeriyor. Merkezde; Robotik, Kodlama, Arduino, Elektronik, Nesnelerin İnterneti, Siber Güvenlik, Havacılık ve Uzay Teknolojileri, Enerji Teknolojileri, Nano Teknoloji, Yapay Zeka, Üretim ve Tasarım, Programlama, Mobil Uygulama, Mekanik Tasarım, Makine Geliştirme, Dijital Üretim, Ahşap Teknolojileri, 3D Yazıcı Tasarım Günleri, Maker Günleri gibi yenilik ve teknoloji etkinlikleri yapılacak.

Animasyon stüdyosu

Animasyon Stüdyosu, çocukların yeni/farklı fikirlerini ve hayal dünyalarını gerçeğe dönüştürme şansı bulacakları tasarım ve programlamanın temel öğelerini barındıracak. Çocukların hayal gücünü dijital teknolojiyle birleştiren animasyon stüdyosu; yeni neslin senarist, animasyoncu, tasarımcı, programcı ve yönetmenlerini yetiştirmeyi, potansiyeli olan her çocuğu cesaretlendirmeyi hedefliyor.