Ödüller neyi ödüllendirir?

Kendi başına bir sektör olma yolunda ödül sistemleri

Gayrimenkul sektöründe ödüller çok ve çeşitli. Sektörün temel alanlarının hepsinde bol miktarda ödül olduğu söylenebilir; geliştirme, mimarlık, finans, pazarlama… Buna yerel-global varyasyonları da eklediğimizde ortaya çıkan çokluk içinde öne çıkanları bir bakışta anlamak kolay değil.

Gayrimenkul Türkiye olarak uluslararası ödülleri ele aldığımız bu dosyayı kendi aramızda değerlendirirken bazı temel kriterler gündeme geldi: ödülü veren kurumun kim olduğu, seçiçi kurulun kimlerden oluştuğu, yıllar içinde verilen kişi/kurum/projelerin genel ortalaması. Köklü vakıflar, dernekler, yayınlar, fuarlar ödül verdiği gibi sadece bu iş için kurulmuş yapılar da bu işe soyunabiliyor. Bu kurumların ödül vermekteki motivasyonunu anlamak her zaman kolay değil. Nitekim her seferinde ödül verenler en yetkin jüriyi oluşturdukları iddiasını taşıyor. Ancak ödül sistemlerinde zaman zaman karşımıza çıkan “sektörün önde gelenleri”nin kategorik olarak bu yetkinliği karşıladığı tartışmalı. Bunun için mutlaka ödüllerin yıllar içindeki performansına bakmak şart.

Tabii bir de ödüllerin maddi boyutu var: Çoğuna katılımın paralı olduğu ödüllerin başlıca gelir kaynaklarından biri de ödül töreni bilet ve masa satışları. Oldukça değişken olan bu rakamlar kimi zaman ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Maddiyatın bu denli söz konusu olduğu bir ortamda dışarıdan bakan birinin yapılan seçime şüpheyle bakmasını anlayışla karşılamak gerek.

Gayrimenkul Türkiye olarak yalnızca global örneklerden yola çıkarak hazırladığımız bu dosya konuya büyük ölçüde bir giriş niteliği taşıyor. Keyifli okumalar.