Anasayfa YORUM Tesis yönetim sektörünün geleceği

Tesis yönetim sektörünün geleceği

Unutulmamalıdır ki, gelişen teknoloji ve edinilen yönetsel tecrübeler ancak geliştirilecek doğru bir perspektifle, ekonomik olarak optimize edilmiş ve hizmetin alıcısına tüm detayları ile açıklıkla ve güven vererek sunulması halinde yatırımcıların beklentisine cevap verecektir.

Gelişen yaşam ve iş standartları doğrultusunda, teknolojinin sunduğu olanakların optimize edilerek nesnelleştiği büyük projeler; modern ofis binaları, AVM’ler, konut ve rezidans projeleri, kültür ve sanat merkezleri, spor kompleksleri, eğitim kampüsleri gibi farklı konseptlerde büyük ölçekli birçok proje geliştiriliyor, realize ediliyor ve hizmete sunuluyor. Bunda sonrasında malik/kullanıcı için sağlıklı, huzurlu, ekonomik ve sürdürülebilir olduğu ölçüde “müşteri memnuniyeti veya memnuniyetsizliği” ve neticede, yatırımcı için marka değerinin olumlu/olumsuz etkilenmesine yol açacaktır. Tesis yönetimi bu süreçte kilit rol oynamakta ve bazı durumlarda projenin başarısını belirleyici unsur olarak öne çıkmaktadır.

Günümüzde her çalışma konusunda olduğu üzere tesis yönetimi de giderek bir uzmanlık konusuna evrilmiştir. Yurtdışında bazı ülkelerde 50 yılı aşan tecrübeler söz konusu olup, üniversitelerde özel “tesis yönetimi” disiplini lanse edilmiş, mezun edilen eğitimli profesyoneller fark yaratan interdisipliner yönetimlerin öncülüğünü yapmışlardır. Nitelikli iş gücünün, büyük ölçekte istihdam sağlayan tesis yönetimi sektöründe önemi ve etkisine bağlı olarak, bu sektörde faal firmalar için insan gücüne yatırım, gelecekleri bakımından kritik unsur olarak değerlendirilmektedir.

7/24 küçük ölçekli belde ve sınırlı kolluk kuvveti hizmetlerinin sağlandığı tesis yönetimi sektörü, teknolojik gelişmelerden büyük oranda beslenmektedir. Güvenlik sistemlerinde gelişmiş teknolojilere haiz kameralar, geçiş kontrol ve manyetik arama sistemleri yazılım sektörü desteği ile verilen hizmetin hem kalitesini, hem de güvenilirliğini artırmaktadır. Temizlik hizmet kalitesi ve verimliliği de, benzer şekilde gelişen ve değişen teknik makina ve donanımların desteği ile önceki dönemlere mukayese edilemeyecek aşamalar göstermiştir. Teknik hizmetler, ısıtma-soğutma-havalandırma makina ve donanımlarında, yatay ve düşey taşımalarda ve bu işlerin ekonomisinde güncel teknoloji ve yazılım çözümlerinin avantajını değerlendirmektedir.

Tesis yönetim hizmetlerinin bütünleşik yönetimini sağlayan CAFM (Computer Aided Facility Management) çözümler de giderek gelişmekte, hatta daha projelendirme aşamasından itibaren başlayan 3 boyutlu BIM (Building Information Modeling) uygulaması ile tüm geliştirme, gerçekleştirme ve sonrasında disiplinler arası koordinasyonun sağlanmasında ve özellikle tesis yönetiminin optimizasyonunda çok önemli bir enstrüman sağlamaktadır.

Beklenildiği gibi, giderek dijitalleşen dünyamızda tesis yönetimi de bu dijital gelişmeden payını almaktadır. Yapılan tüm işlemlerin kusursuz kayıt altına alınması ve belgelendirilmesi, iş emirlerinin izlenmesi ve geri bildirimleri, garanti takibi, bakımların zamanında ve gerektiği gibi yapılması, maliyetlerin takibi, raporlamalar gibi önemli başlıklar için sayısal ortamın bütün avantajlarından giderek artan oranlarda yararlanılmaktadır.

Yazının başlangıcında tesis yönetiminin ana faaliyet alanı olarak bahsettiğim projelerin geliştirme aşamasından itibaren yeşil perspektifle ve tesis yönetim danışmanlığı ile oluşturulması, gelişen teknolojik çözüm olanaklarının yönetim becerileri ile optimize edilmesine ve sonuçta ideal tesis yönetimi çözümüne giden yolu açacaktır.

Doğal olarak unutulmamalıdır ki, gelişen teknoloji ve edinilen yönetsel tecrübeler ancak geliştirilecek doğru bir perspektifle, ekonomik olarak optimize edilmiş ve hizmetin alıcısına tüm detayları ile açıklıkla ve güven vererek sunulması halinde “müşteri memnuniyeti” oluşturabilecek, yatırımcıların beklentisine cevap verecektir.