Yabancı yatırımcıya vatandaşlık düzenlemesine ilişkin

Konuyla ilgili Hergüner Bilgen Özeke Avukatlık Ortaklığı'nın bilgilendirmesine ve Aremas Gayrimenkul'ün açıklamasına yer veriyoruz.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan 106 sayılı kararla, yabancıların Türkiye vatandaşlığına geçişiyle ilgili bazı düzenlemeler değiştirildi. Bu kapsamda, gayrimenkul sektörü temsilcilerinin de değişiklik talep ettiği, 1 milyon Dolar’lık gayrimenkul alımı yapan yabancıya ‘Türk vatandaşlığı’ hakkı tanınması ile ilgili maddede düzenleme yapıldı ve söz konusu limit, 250 bin Dolar’a indirildi. Konuyla ilgili Hergüner Bilgen Özeke Avukatlık Ortaklığı’nın açıklamasına yer veriyoruz:

“19 Eylül 2018 Tarihli ve 30540 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’te meydana gelen değişiklik ile 1.000.000-USD olan yatırım sınırı 250.000 Amerikan Doları’na indirilmiştir. Böylece oturum iznine sahip bir yabancının, 250.000 Amerikan Doları’na değerindeki bir gayrimenkul satın alması durumunda, kısa dönem oturum izni aldıktan sonra 5 yıl bekleme zorunluluğu olmaksızın Türk vatandaşlığı alabilmesi mümkün hale gelmiştir. 250.000 Amerikan Doları değerindeki gayrimenkulü satın alan kişinin eşi ve erişkin olmayan çocuklarının da 5 yıl boyunca kesintisiz olarak Türkiye’de ikamet etme şartı aranmaksızın vatandaşlık alma hakkından yararlanması da mümkündür. Bu gayrimenkulün mülkiyeti en az 3 yıl boyunca elde bulundurulmalıdır.

Gayrimenkul sektörünün beklentisin cevap veren bu olumlu gelişmenin bir nebze de olsa piyasayı hareketlendireceğini düşünüyoruz.”

AREMAS Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan ise konuyla ilgili aşağıdaki açıklamayı yaptı:

“Özellikle banka kredilerinde ve faizlerde yaşanan olumsuz durumlara karşı alternatif bir satış kanalı oluşturma anlamında yabancıların önemi daha da arttı. Öte yandan ikinci pasaport hakkı da özellikle Körfez Bölgesi vatandaşlarının değer verdiği bir konu. Dolayısıyla bugün gelinen noktada yapılan düzenleme sektör adına oldukça faydalı olacaktır. Bu düzenleme sonucunda yabancılara yapılan satışların önümüzdeki dönemde daha da artacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.”