“Gayrimenkulde Risk” başlıklı Yuvarlak Masa Toplantısı gerçekleşti

GMTR Yuvarlak Masa Toplantıları'nın 24.'sünde “Gayrimenkulde Risk” tartışıldı. Dün Park Dedeman Levent ev sahipliğinde, yoğun katılımla gerçekleşen toplantıda konuşmacılar, sıcak bir gündem maddesi olan riske farklı açılardan yaklaştılar.

Yuvarlak Masa Toplantılarımızın 24.’sü, “Gayrimenkulde Risk” başlığıyla dün gerçekleşti. PwC Türkiye Gayrimenkul Sektör Lideri Ersun Bayraktaroğlu moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte gayrimenkul sektöründe risk kavramı; bankacılık, geliştirme, yatırım, değerleme, mevzuat ve STK’lar başlıkları altında değerlendirildi. Etkinliğin konuşmacıları Peker GYO Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğaner Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Dr. Berra Doğaner, Mudanya Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Berrin Önder, Epos Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme Yönetici Ortağı Neşecan Çekici, İstanbul Gayrimenkul Değerleme Yönetici Ortağı Dr. Ahmet Büyükduman ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fak. Finans Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Ali Hepşen oldu.

Sektörde risk faktörleri ve çözüm önerileri

İki oturumda gerçekleşen etkinliğin ilk oturumunda gayrimenkulde riski oluşturan faktörler ve riskin etkileri açıklanırken, ikinci oturumda ise risk yönetimi için çözüm önerileri tartışıldı. Toplantı, Prof. Dr. Ali Hepşen’in risk kavramını ve gayrimenkul sektöründe var olan risk faktörlerini açıklamasıyla başladı. Sistematik ve sistematik olmayan riskleri konusunda dinleyicileri aydınlatan Hepşen’in ardından Dr. Berra Doğaner, 35 yıllık SPK deneyiminin ardından son altı aydır aktif olduğu gayrimenkul sektöründeki finansal riskleri yatırımcı ve geliştirici açısından detaylı olarak ele aldı. Doğaner risk kavramını, Türkiye ekonomisi içinde gayrimenkul sektörünün yerinin son 15 yıllık seyri ile beraber değerlendirdi. Risk kavramını yatırımcı gözüyle ele alan Berrin Önder ise Türkiye gayrimenkul sektöründeki riskin 2000’li yılların başından itibaren seyrini anlattı ve bugün gelinen noktada karlılık-risk orantısına dikkat çekti. Konuya değerleme disiplininden yaklaşan Dr. Ahmet Büyükduman, değerleme faaliyetlerinden kaynaklanabilecek sistematik ve teknik risk faktörlerine değinirken; GYODER, ULI Türkiye, GİSP gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif görev üstlenen Neşecan Çekici, son dönemde daha görünür ve hissedilir hale gelen risk faktörlerinin sektöre etkilerini açıkladı.

Sektördeki risk faktörlerinin detaylı olarak tartışıldığı ilk oturumun ardından, riski bertaraf veya minimize edecek çözüm önerileri, ikinci oturum boyunca panelistler tarafından sunuldu.

Toplantının detaylarını gelecek hafta gayrimenkulturkiye.com‘da okuyabilirsiniz.