Anasayfa PROJE Perakende yapıları hayata geçerken

Perakende yapıları hayata geçerken

Kentlerde insanların aktığı yeni merkezler oluşturan AVM ve perakende komplekslerinin inşaat süreçleri, sayısız disiplinin bir arada çalışmasını gerektiriyor. Konuya dünyanın farklı bölgelerinde pek çok büyük ölçekli projede imzası bulunan Mace'in Doha'da ve Belgrad'da üstlendiği projeler üzerinden bakıyoruz.

Danışmanlık ve inşaat alanında küresel ölçekte hizmet veren ve geniş çaplı ve yüksek bütçeli mağazacılık projelerinde imzası bulunan Mace, alışveriş merkezlerinin inşaatından markaların küresel perakende fit-out programlarının teslimatına, çeşitli perakende mağazacılık girişimcilerinin ihtiyaçlarına yanıt veriyor. Mace, yeni bir binanın fit-out çalışmasından kapsamlı bir altyapı programı veya birkaç ülkede süregelen sistemsel çerçevelere kadar geniş bir hizmet yelpazesinde müşteri gereksinimlerine yanıt verecek nitelikte.

Uluslararası çalışmalarda tüm idari ve düzensel gerekliliklere hakim, kültürel özellikler ve nitelikler açısından da oldukça geniş bir bilgi ve anlayışa sahip Mace’in hizmetlerinin kapsamı proje yönetiminden teslimat ortaklığına kadar uzanmakta.

Doha Festival Kenti
Doha, Katar

Dünyanın en büyük eğlence, dinlenme ve alışveriş merkezi olan Doha Festival Kenti’nin proje yönetimini Mace gerçekleştirdi. Geliştiriciliğini Al Futtaim Group’un üstlendiği, Orta Doğu’nun en önemli alışveriş ve eğlence merkezlerinden biri sayılan proje, 525 dükkan, 100’den fazla restoran, 8.000 park alanı ve dört tema parkı ile 433,847 m²’ye yayılıyor. Bu da bir futbol sahasının yaklaşık 57 katı demek.

Doha Festival City Doha, Katar

Alışveriş, yemek, konaklama ve eğlenceyi tek bir adreste toplayan Doha Festival Kenti’nin alışveriş birimlerinin arasında 32,000 m²’lik IKEA mağazası da yer alıyor. Alan, ayrıca 39,000 m²’ye yayılan eğlence fonksiyonları, 5 yıldızlı bir otel, kongre merkezi ile lüks restoranlardan oluşuyor.

Projenin tasarımı ve inşaatı, doğal aydınlatmanın pencerelerden geçip 500’ün üzerinde dükkana ışık yaymasını sağlayacak şekilde gerçekleştirildi. Yaya kaldırımlarının da tasarımı ve inşaatı, ziyaretçilerin yollarını bulmalarını ve fonksiyonlara erişimlerini kolaylaştırıyor.

“Mace bu alışveriş merkezinin teslimatını başarıyla sağlayan proje ekibinin lideriydi. Bilgi ve deneyimlerini kullanarak, yasal zorlukların yarattığı yorgunluğa girmeden, tüm ortaklarla birlikte açılışın zamanında gerçekleşmesi için oldukça sıkı bir takvim dahilinde çalıştılar.”
Michael Beggs
Yatırımlar Direktörü, Al Futtaim Gayrimenkul

Delta City
Belgrad, Sırbistan

Sırbistan’ın ekonomisindeki büyüme Belgrad’ı da dönüştürürken, Yeni Belgrad’daki yapılar içinde şehir merkezinin beş dakika ötesinde geniş ve lüks bir alışveriş merkezi olarak öne çıkan Delta City projesinin proje, maliyet, inşaat ve program yönetimini de Mace üstlendi.

Delta City
Belgrad, Sırbistan

Alışveriş, yemek veya eğlence arayışında olan Belgradlılar için merkez haline gelen Delta City, 85.000 m²’’lik taban alanıyla Sırbistan’da türünün ilk örneği. Projede H&M, Bershka, Geox, Guess, Mango ve Zara gibi mağazaların yanı sıra 15 restoran, 6 sinema salonu ve 1.200 araç kapasiteli altı katlı otopark ile bulunuyor.

Delta City’nin Sırbistan’a gerçek bir batılı alışveriş deneyimi getirmesi yenilikçi ve riskli bir strateji olsa da bu strateji bir Doğu Avrupa ülkesinde başarı hikayesine dönüşmeyi bildi. 2008 yılında europaproperty.com tarafından Yılın Perakende Projesi olarak ödüllendirilen proje, 2009 yılında da Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi tarafından Avrupa’nın En İyi Alışveriş Merkezi unvanıyla ödüllendirildi.

“Delta ve Mace ekibinin projenin başlangıcından itibaren gösterdiği ekstra çaba, operasyonel zorlukların üstesinden gelmemize ve bölgede planlanan en büyük alışveriş merkezini açma hedefimize ulaşmamıza yardımcı oldu.”
Ana Disic
CEO, Delta Gayrimenkul Alışveriş Merkezleri