Anasayfa AKTÖR Kerten Hospitality, Türkiye’de büyümek istiyor

Kerten Hospitality, Türkiye’de büyümek istiyor

Kerten Hospitality, 22 Ekim Pazartesi günü bünyesinde bulunan markaları ve işbirliği modellerini tanıttığı bir basın buluşması gerçekleştirdi. Türkiye’de ve uluslararası alanda büyümeyi hedefleyen Kerten’in planlarını Kerten Hospitality CEO’su Marloes Knippenberg ve Kerten Türkiye Genel Müdürü Ruşen Kopmaz’a sorduk.

House markası, birikimini farklı sektörlere yaymak istiyor

İrlanda merkezli bağımsız yatırım şirketi Kerten’in bir iştiraki olan Kerten Hospitality, Türkiye’de İstanbul’daki The House Residence Bomonti ve The House Hotel ile birlikte Cloud7 Ataköy otellerinin arkasındaki güç. Düzenlenen basın buluşmasında Kerten Hospitality bünyesindeki diğer markaları da tanıtan Ruşen Kopmaz, firmanın Türkiye’deki gayrimenkul geliştirme süreçlerinde faaliyetlerine devam etmeye çok istekli olduğunu belirtti: “Kerten Hospitality, yabancı yatırımcı destekli markalarıyla Türkiye’de faaliyetlerine devam etmeyi hedefliyor. Markalı gayrimenkul geliştirme süreçlerinde ilk geliştirme, konsept geliştirme, tasarım, bütçe yönetimi, işletme, kısa ve uzun dönem kiralama ve ikinci el satış hizmetleri verebiliyoruz. Üstelik House Hotels, House Residence ve House Aparts’ta edindiğimiz birikimimizi uluslararası know-how’ımızla birleştirerek konut, ofis, öğrenci yurdu gibi farklı gayrimenkul türlerinin geliştirme süreçlerine dahil olabiliyoruz. Bunu yaparken de yatırım maliyetini minimize, karı maksimize edecek farklı modeller de kullanıyoruz.”

The House Hotel – Vault Karaköy

Kerten Hospitality CEO’su Marloes Knippenberg ise dahil oldukları geliştirme süreçlerinde benimsedikleri “manchising” modelini anlattı: “İşbirliğine çok açık bir model. Gayrimenkul sahiplerine marka hakkını verip gerisine karışmamak veya her şeyi bizim yönetmemiz yerine ikisinin arası bir model öneriyoruz. Başlangıçta sistemlerin kurularak otelin ayağa kaldırılması sürecini biz üstleniyoruz, sonra da geliştiricilere eğitim vererek süreci onlara devrediyoruz.”

İstanbul’a yeni bir paylaşımlı ofis markası gelebilir

Knippenberg, Kerten Hospitality’nin yatırım faaliyetlerini Orta Doğu ve Mısır’da da sürdürdüğünü belirtti. House markası ile Mısır’da 2.400 birimlik bir proje geliştirdiklerini belirten Knippenberg, 2020’den itibaren Kuveyt’te de olacaklarını söyledi. Bünyesinde bulunan paylaşımlı ofis markası Ouspace ile İran pazarına giriş yapan Kerten Hospitality, iki Ouspace şubesini Tahran’da açmış. Ouspace’in Türkiye pazarına girme ihtimali ile ilgili olarak Ruşen Kopmaz, “Türkiye’de istediğimiz lokasyonu istediğimiz fiyatları bulmakla ilgili çalışmalarımız sürüyor. 2019’da Türkiye’de bir Ouspace açmayı planlıyoruz,” dedi.

Cloud7

Peki Kerten Hospitality projelere nasıl dahil oluyor? Kopmaz şöyle açıklıyor: “Biz gayrimenkule değil, konseptlere yatırım yapıyoruz ve gayrimenkule yatırım yapacaklara büyük destek sağlıyoruz. Eskiden iş bir gayrimenkulü kiralamakla bitiyordu, ancak şimdi kendinizi bir şekilde farklılaştırmanız lazım. Bu da ancak markayla yapılabilir. Bizim istediğimiz ve önerdiğimiz, geliştirme aşamasından itibaren birlikte çalışarak projenin fonksiyonlarını ve tasarım öğelerini hedef kitleye uygun şekilde belirlemek. Bunu yaparken de körü körüne bağlı olduğumuz fiziksel standartlar veya dayattığımız malzemeler yok. Bizim tüm projelerimiz belli bir standardın üzerinde olmakla birlikte birbirinden de farklı. Her lokasyona, yapıya özel işler yapıyoruz.” Kopmaz, bu esnekliğin Karaköy’deki The House Hotel gibi tarihi yapılarda ve dönüşüm projelerinde var olmasını kolaylaştırdığını da kabul etti.

Türkiye turizm sektörünün mevcut durumuyla ilgili ise Kopmaz, görüşlerini “Kerten Hospitality, 2008 yılında Türkiye’ye geldiği günden beri Türkiye’ye ve Türkiye’deki otelciliğe, ekonomik ve politik zorluklar geçirdiği zamanlarda dahi inanmış bir firma. Son yıllarda yaşanan sıkıntı, Türkiye’de oda fiyatlarının düşük kalmasıydı. Ancak 2018 yılının başından itibaren geliri yüksek Batılı turisti de Türkiye’ye çekebiliyoruz,” ifadeleriyle sundu.