Dijital çağda marka deneyimi

Mercedes Benz Gelecek Otomotiv, Türkiye’de bir ilk olan dijital mağazasını Emaar AVM içinde hayata geçiriyor. Fotoğraflar: Gürkan Akay

Mercedes Benz Gelecek Otomotiv’in Emaar AVM içindeki dijital mağazasında dijital devrimin tüm materyalleri, projeye entegre edilmiş. Türkiye’de ilk, dünyada ikinci kez uygulanan dijital showroom projesi modern ve esnek mağaza ihtiyacının tüm işlevselliklerini yerine getirmek amacıyla tasarlanmış. Projenin tasarımı Boytorun Architects’e ait.

Projede, küresel otomotiv sektöründe değişen satış ve müşteri ilişkileri ihtiyaçları doğrultusunda radikal dönüşüme uğrayan satış birimi konseptinin en iyi şekilde temsili hedeflenmiş. Bu doğrultuda masa düzeninde müşteri ağırlama kaldırılarak ayakta karşılama tercih edilmiş. Araç özelliklerinin etrafındaki tabletler aracığıyla müşterinin taleplerine göre düzenlenmesi, gerçek zamanlı müşteri deneyimi sağlamış. Böylelikle müşterinin dikkati merkeze çekilerek olabilecek en verimli satış ve satış sonrası hizmetlerin karşılanması hedeflenmiş.

Showroomda, ilk giriş itibariyle ziyaretçiyi karşılayan dijital verilerin anlık yayınlandığı videowall, light box ve arkası kamufle edilmiş ekranlar gibi unsurlar, farklı bir dünyaya giriş hissini olabildiğince yüksek tutmayı hedefliyor. Merkezde yer alan ikram bankosu, müşterinin kullanımına açık olarak düşünülmüş. Aynı zamanda lineer oturma grupları modern görünümlü yapılarıyla müşteriye en konforlu bekleme alanı standartları sunarken aksesuar ve teşhir üniteleri ürün görünürlüğü ve kolay ulaşım hedefleri baz alınarak tasarlanmış.

Boytorun Architects Kurucu Ortağı Mimar Yudum Boytorun’dan dinliyoruz:

“Cam kaplama bölücü duvarlar ile özel müşteri ağırlama alanlarını modern ve şık hale getirirken tüm alanda kullanılan cam malzeme ile bütünlük sağlamaya çalıştık. Zeminde özel döküm tekniğiyle uygulanan “stone carpet” ve tamamen geri dönüşümlü malzemeden üretilmiş ahşap parke zemin uygulamaları tercih ettik. Mekan aydınlatmasında ise gün ışığını olabildiğince efektif kullanmaya gayret gösterdik. Dijital ortamda ışık hesapları yapılmış olan tüm mekan ve özellikle araç aydınlatmasında ihtiyaçlar en yüksek verimlilikte karşılanmakta. Araç ve müşteri bekleme alanları farklı aydınlatma değerleri ile birbirinden ayrılırken, kesişim noktalarında ek armatür kullanımları ile bu geçişler ideal aydınlatmayı sunabiliyor. Tüm iklimlendirme, aydınlatma, medya ve güvenlik ekipmanları otomasyon sistemine dahil edildi ve dijital showroom gereksinimlerinin tümü karşılandı.”

Alanda engelli giriş ve kullanım standartlarının tümünü sağlayan Boytorun Architects, rampa ve basamaksız geçişlerle bireylerin yaşam standartlarını en yüksek seviyede tutmuş. Mobilyalarda laminat malzemenin ileri düzey işçilikle işlenmesi ve koyu renk camla bütünlüğü estetik görünüm oluştururken, gizli kulp detayları ve ray sistemleriyle de işlevsellik sağlanmış. Mimarlar oturma gruplarında tercih ettikleri özel üretim ürünlerde konforlu kullanımı da ön planda tutmuş. Tüm detayları ileri teknoloji ürünlerle destekleyen Boytorun Architects, dijital showroom ile birlikte gelen imkanları bu projede sonuna kadar kullanmayı amaçlamış.