Anasayfa GÜNCEL Ahmet Akbalık, yeni şehircilik anlayışını anlattı

Ahmet Akbalık, yeni şehircilik anlayışını anlattı

Bu yıl 19.’su düzenlenen Marka Konferansı’nda Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, “Yeni Şehircilik” başlıklı bir konuşma yaptı.

Tüketici beklentisini karşılayabilmenin anahtarı “yeni şehircilik”

Gayrimenkul sektöründe artık çok daha bilinçli bir tüketici profili olduğunu vurgulayan Ahmet Akbalık, bir felsefesi, bir vaadi olmayan, insanların beklentilerini karşılayamayan konut projelerinin artık bir geçerliliğinin kalmadığını ifade etti. Akbalık, “Günümüz tüketicisi artık özellikle büyük şehirlerde, daha konforlu, bütünleşik, her ihtiyacına kolayca ve üstün kalitede çözüm bulabileceği projeler istiyor. Bu beklentiyi karşılayabilmenin yolu ise dünyada giderek yükselen ve zamandan bağımsız, eskimeyecek bir anlayışı ifade eden, Türkiye’de ne yazık ki çok fazla örneğini göremediğimiz “yeni şehircilik” anlayışından geçiyor,” dedi.

Yeni şehirciliğin temelinde insan ve insanın konforu var

“Yeni şehircilik” kavramının genel olarak “insan odaklı yaşam alanları tasarlamak” şeklinde tanımlanabileceğini belirten Akbalık, “Yeni şehircilik akımı, odağına tamamen ve her şeyden önce “insan” kavramını alan bir felsefeyi temsil ediyor. Bu anlayışa göre, şehre ve bir yaşam alanına ait ne varsa, tüm bunların varlık sebebi, insanın konforu olmalı. Yani bir yaşam alanındaki malzeme kalitesinden tasarım anlayışına, sosyalleşme olanaklarından ulaşım imkânlarına kadar akla gelebilecek her şey, insanın huzurunu, konforunu, güvenliğini, mutluluğunu ve rahatını esas almalı. Aslında çok net bir ifadeyle, yeni şehircilik akımının en temel önermesi, insan ve insanın konforu diyebiliriz,” dedi. Yeni şehircilik kavramının, tüm dünyada kabul gören altı temel bileşenden oluştuğunu kaydeden Ahmet Akbalık, bunların “sürdürülebilirlik”, “karma kullanım alanları ve fonksiyon çeşitliliği”, “geleneksel mahalle kültürü”, “yaya konforu ve kavranabilirlik”, “güçlü sosyal yaşam ve konut çeşitliliği” ve “mimaride kalite” olduğunu söyledi.