Anasayfa ETKİNLİK Fintech ve proptech ilişkisi gayrimenkul sektörünü nasıl etkileyecek?

Fintech ve proptech ilişkisi gayrimenkul sektörünü nasıl etkileyecek?

Avrasya PropTech Girişimi'nin 2018'deki son buluşmasında Ahmet Kayhan, Bekir Yener Yıldırım ve Kudret Türk proptech ve fintech ilişkisini tartıştılar.

Avrasya PropTech Girişimi’nin 2018’deki son buluşması, 11 Aralık tarihinde Maslak 42 Kolektif House’ta gerçekleşti. Finansal inovasyon merkezi KOOPHub ile işbirliği ile düzenlenen etkinlikte proptech ve fintech ilişkisi, dinamikleri, trendleri ve gayrimenkul sektörüne olası etkileri ile birlikte masaya yatırıldı.

Avrasya PropTech Girişimi Kurucusu Mete Varas ve KOOPHub Kurucularından Mustafa Baltacı moderatörülüğünde gerçekleşen etkinliğin konuşmacıları Zingat CEO’su Ahmet Kayhan, BYY Finans CEO’su Bekir Yener Yıldırım ve Apsiyon CEO’su Kudret Türk oldu. Oturumda sözü alan ilk isim olan Bekir Yener Yıldırım, gayrimenkul sektörünün teknolojiyle bağlantılarını finans sektörüne nazaran daha geç güçlendirdiğini belirterek konuşmasına başladı.

Yıldırım’ın konuşmasının merkezinde mülkiyet kavramı vardı: “Gayrimenkulün menkul kıymetleştirmesi, tapunun parçalanması demek. Dolayısıyla menkul kıymetleştirmede aslında tapu idaresini dijitalleştiriyoruz. Proptech ve fintech ilişkisinin bu süreçte güçlenmesi kaçınılmaz. Gayrimenkul teknolojilerinin hangi alanından bakarsak bakalım artık mülkiyeti çok daha kolay parçaladığımız gerçeğiyle karşılaşıyoruz. Ancak ben, enstrümanlar anlamında treni kaçırdığımızı düşünüyorum.”

“Bir anlasak düzenleyeceğiz”

Finansal enstrümanları regüle eden kurumların proptech’in yükselişiyle bir yol ayrımına yaklaştığını belirten Yıldırım, “Artık menkul kıymetleşmenin de finansal regülatörlerin de teknolojiye uyum sağlayıp kendisini yenileme yol ayrımına geldiği noktadayız. Bence şu anda “Bir anlasak düzenleyeceğiz,” anlayışı hakim. Oysa belki de teknolojik gelişmeler doğrultusunda tekrar düzenlenecek olan, düzenleyicilerin kendisi.”

“Yeni dünyaya hoşgeldiniz”

Varlık yönetiminin dijitalleşme konusunda kat edecek çok yolu olduğunu söyleyen Yıldırım, “Dünyadaki gayrimenkul yatırım fonlarının büyük oyuncularının yüzde kaçının dijital varlık yönetimine geçtiğine baktığımızda şaşırtıcı bir tabloyla karşılaşıyoruz: %6. Yalnızca Vanguard, Lone Star ve Blackstone artık dijital varlık yönetimine geçmiş. Üstelik diğerlerinde ortalama komisyon %1 iken bu üç kurumda ‰1. Getirileri de %2 daha fazla. O halde “Yeni dünyaya hoşgeldiniz,” diyebiliriz,” dedi.

Veri ve pazar yeri yaratmak

Yıldırım’dan sonra sözü alan Ahmet Kayhan, kurucusu olduğu Reidin’in hikayesini anlatarak iki kavramın ilişkisini veri ve pazar yerleri üzerinden ele aldı: “Sektör Reidin’i 2007’de başlattığımızdan beri temel değişiklikler yaşamış olsa da iki tane değişmeyen şey var: verinin ve pazar yeri yaratmanın önemi.” Kayhan, sektörün ihtiyacı olan şeffaflığa kavuşmasında da proptech’in önemli rol oynayacağının altını çizdi: “Üstelik sadece B2B süreçlerde değil, son kullanıcıya da büyük sağlayacağını fark ettik. Doğru zamanlama, fiyatlama ve lokasyona ulaşmada son kullanıcı açısından proptech araçları aracılığıyla yaratılacak veri büyük önem taşıyor,” dedi. Kayhan, proptech araçlarına dair en ilginç örneklerin ise Avustralya pazarında yoğunlaştığını söyledi.

Etkinlikte sözü alan son isim olan Kudret Türk ise kurucusu olduğu apartman ve site yönetim programı Apsiyon’u tanıttı. Kurucu ekibin kendi deneyimlerinden yola çıkarak yarattıkları Apsiyon’u anlatan Türk, “Apsiyon, en temelde aynı yerde yaşayan insanların daha doğru kanallarla iletişim kurmasını sağlamak ihtiyacından hayata geçti,” dedi. Apartman ve site yönetiminde oluşan sorunların çoğunluğunun finansal sorunlar olduğunu söyleyen Türk, “Bunları çözmek adına önceliklerimizden biri, her ay yapılan ödemelerin kolaylıkla halledilebileceği bir sistem sağlamak oldu. Yapmak istediğimiz şey ise kullanıcıların, sitelerin hesaplarına online olarak ulaşıp ödemelerini otomatik olarak gerçekleştirmeleri oldu. Bunun için de bankalarla anlaşmaya başladık,” diyerek kurdukları ödeme tahsilat sistemini anlattı. Türk, Apsiyon’un şu anda Türkiye’nin en büyük 16 bankasıyla çalıştığını söyledi. Türk; ticari gayrimenkul kullanıcılarının da benzer sistemleri kullanabileceği potansiyel alanlara dikkat çekti.