Anasayfa LOKASYON CBRE: Üçüncü çeyrekte Anadolu Yakası ofisleri tercih edildi

CBRE: Üçüncü çeyrekte Anadolu Yakası ofisleri tercih edildi

2018'in üçüncü çeyreğinde ofis pazarında Anadolu Yakası'nın 29.000 m²’lik yeni işlem hacmi ile 11.000 m²’lik işlem gerçekleşen Avrupa Yakası’nın önüne geçtiği görülüyor.

AND Kozyatağı

CBRE Türkiye, İstanbul ofis pazarının üçüncü çeyreğini değerlendirdiği “İstanbul Ofis Piyasası, Ç3 2018” başlıklı raporunu yayınladı.

Raporda; 2018’in üçüncü çeyreğine döviz kurundaki dalgalanmaların etkisinin görüldüğü ve dönemin çoğunlukla döviz kurlarındaki dalgalanmalar nedeniyle durgun geçtiği belirtiliyor. “Kurdaki dalgalanmalar sadece taşınma kararlarını etkilemekle kalmamış, taşınma kararı verilmiş işlemlerde de ‘el sıkışma’ süreçlerini uzatmıştır.”

Rapor, 2018’in üçüncü çeyreğinde İstanbul’daki toplam A ve B sınıfı ofis stokunın yaklaşık 6.490.000 m²’ye ulaştığını belirtiyor. “Üçüncü çeyrekte stoka eklenen yeni ofis binalarının pek çoğunun Anadolu Yakasında olmasına rağmen stoğun büyük çoğunluğu hala Avrupa Yakası’nda yer almaktadır. Kur artışı nedeniyle artan inşaat maliyetleri yeni stokların geliş hızını yavaşlatmış ve ertelenmelere yol açmıştır.” Rapora göre bu yavaşlama, neredeyse iki yaka arasındaki A ve B sınıfı ofis stok farkını kapatacak büyüklükteki İstanbul Finans Merkezi’nin de stoka eklenme sürecini de etkiledi.

Rapora göre üçüncü çeyrekte A ve B sınıfı ofis binalarında gerçekleşen yenileme ve kiralama işlemleri 54.902 m² büyüklüğe ulaştı. Bu çeyrekteki toplam işlem hacminin
72%’sini kiralama ve satış işlemleri, %28’ini ise yenileme işlemleri oluşturuyor. Anadolu Yakası 29.000 m²’lik yeni işlem hacmi ile 11.000 m²’lik işlem gerçekleşen Avrupa Yakası’nın önüne geçiyor.

Sektör bazında gerçekleştirilen işlemlere de yer veren rapora göre 2018’in üçüncü çeyreğinde gerçekleşen işlemlerin yarısından fazlası, %52’lik payla Toptan ve Perakende Ticaret sektörü tarafından gerçekleştirildi. Bilgi ve İletişim sektörü %14’lük payla ikinci sırayı alırken, İdari ve Destek Hizmetleri sektörü ile Finans ve Sigorta Sektörü %10’luk paylarıyla bu çeyrekte üçüncülüğü paylaşıyorlar.

Raporu indirmek için tıklayın