Anasayfa YORUM Gayrimenkul teknolojilerinin DNA’sı değişiyor

Gayrimenkul teknolojilerinin DNA’sı değişiyor

"Geçmişte PropTech start-upları çoğunlukla, sektörde teknoloji yardımıyla çözülebilecek sorunlu noktaları gören gayrimenkul sektörü profesyonelleri tarafından başlatılırken şimdi teknoloji tarafının değişimi yönlendirdiğini görüyoruz." JLL Spark'tan Mihir Shah'ın PropTech'in 2019 yılına dair öngörülerini paylaştığı makaleye yer veriyoruz.

Bu makale, 26.12.2018 tarihli “JLL Spark’s Mihir Shah Offers His PropTech Predictions for 2019” başlıklı makalenin çevirisidir. Orijinalini okumak için tıklayın.

2018, PropTech’in şu ana kadar geçirdiği en önemli yıl oldu. Hem teknolojinin benimsenmesi hem de sektöre aktarılan kaynak bakımından inovasyon hızını arttıran bir kartopu etkisinden söz etmek mümkün. Bu kartopunun 2019 yılında da yuvarlanacağını kestirmek zor değil. Peki gelecek sene sektörü neler bekliyor?

PropTech’in benimsenmesi ivme kazanmaya devam edecek

Yatırımcı ve mülk sahiplerinin, ürünlerinde son teknolojiyi denemeye yönelik iştahında dikkate değer bir artışa şahit olduk. Oyuncular bu yeni ürünlerin, işleri üzerinde yaratacağı olumlu etkinin farkında. Düşünce yapısındaki bu değişim, PropTech’in benimsenme sürecini hızlandırmaya başlıyor. Firmaların yeni ürünlere yönelik inceleme döngüsü kısalacak, pilot ürünlerin üretilmesi hızlanacak ve getiri sağlarsa daha geniş çapta uygulanacak.

Gayrimenkul teknolojilerinin DNA’sı değişiyor

Geçmişte PropTech start-upları çoğunlukla, sektörde teknoloji yardımıyla çözülebilecek sorunlu noktaları gören gayrimenkul sektörü profesyonelleri tarafından başlatılırken şimdi teknoloji tarafının değişimi yönlendirdiğini görüyoruz. Deneyimli teknoloji girişimcileri, ticari gayrimenkul pazarındaki büyük fırsatları görüp bunlara odaklı firmalar kurmaktalar. 2019’da yüksek düzey teknolojinin PropTech dünyasına akışını ve sektörde inovasyon hızını arttırdığını görmeye devam edeceğiz.

Yapay zeka ve makine öğrenimi

Sektörde büyük miktarda işlemsel ve yönetimsel veri üretiliyor ve bu veri, mülk sahipleri ve kullanıcılar için ayıklanması güç ve içgörü edinmek için fazla yoğun olabiliyor. Ancak yeni teknolojik ürünler bu tüm bu verilerden anlam çıkarmak ve mülk sahipleri ve kullanıcılara değerli içgörüler sunmayı amaçlıyor. Bir yazılım ofis binalarında kullanıcı sayısını ve kullanım patternlerini kaydedip alan kullanımında verimi maksimize etmeye yarayacak verileri sağlarken, başka bir yazılım yapay zekayı kurumsal düzeyde gayrimenkul yatırımları yapmak, analiz etmek ve yönetmek için kullanabiliyor. Bu yıl yapay zeka destekli teknolojinin yükselişini gördük ve 2019’da da bu teknolojinin değeri artacak.

Kiracı deneyimi uygulamalarının popülaritesi artacak

2018’de ticari ofis binalarında çalışanların deneyimlerini, binaya ve binanın sunduğu servislere kolay erişim sağlayarak zenginleştiren mobil uygulamalara talep olduğunu gördük. Bu uygulamalar çok konuşulsa da PropTech endüstrisi bunları benimsemekte yavaş kaldı. Bu durumun da 2019’da değişmesi bekleniyor.

Sonuç olarak; gayrimenkul teknolojilerinin değişen DNA’sı, yapay zeka ve makine öğrenimi destekli ürünlerin yükselişi ve kiracı deneyimini teknoloji yardımıyla zenginleştirmeye yönelik istek, 2019’da teknolojinin gayrimenkul sektörü tarafından benimsenmesini sağlayacak pek çok olumlu trendden birkaçı. Ekosistemde pek çok heyecan verici, inovatif ve oyunu değiştirecek start-uplar doğmaya başladı. 2018 PropTech için “yatırım yılı” olmuştu, 2019 ise “benimsenme yılı” olacak gibi duruyor.